Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

ZP už posielajú výsledky ročného zúčtovania za rok 2013

Kategória: Spravodajstvo

Rozposielať výsledky ročného zúčtovania za minulý rok začala Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa.

BRATISLAVA 8. júla (SITA) - Zdravotné poisťovne už postupne rozposielajú svojim poistencom výsledky ročného zúčtovania zdravotného poistenia (RZZP) za minulý rok. Dôvera s tým začala koncom mája. Ročné zúčtovanie urobila viac ako 100 tisíc klientom, do piatka má v pláne odoslať ďalších desať tisíc výsledkov. "Ďalšie zúčtovania bude Dôvera zasielať priebežne počas celého leta," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová.

V úvode tohto týždňa začala rozposielať výsledky RZZP aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, celkovo ich zašle 343 375 klientom. Ako uviedla hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová, medzi prvými, ktorí RZZP dostanú, budú fyzické osoby, nasledovať budú zamestnávatelia. Zdravotná poisťovňa Union nekonkretizovala koľkým poistencom vykoná ročné zúčtovanie, ani to, či ho už začala posielať. Jej hovorkyňa Judita Smatanová podotýka, že vykonať RZZP za minulý rok musia do 30. septembra 2014. V prípade, ak má platiteľ poistného predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, termín sa posúva o mesiac, teda na koniec októbra. 

Výsledky RZZP si môžu poistenci pozrieť aj elektronicky na webovej stránke svojej poisťovne. V prípade VšZP sa do aplikácie s výsledkami dostane platiteľ prostredníctvom prístupových kódov, ktoré budú uvedené v zaslanom RZZP. Cez aplikáciu môže podať aj prípadné námietky. Klient Unionu musí mať zriadené prístupové práva na elektronický portál, kde si môže stiahnuť príslušné dokumenty. Online sa k informáciám dostanú aj poistenci Dôvery, a to cez elektronickú pobočku, ak ešte nemajú prihlasovanie údaje, na stránke poisťovne si ich môžu zriadiť. Okrem toho Dôvera umožnila majiteľom smartfónov uhradiť svoj prípadný nedoplatok prostredníctvom QR kódu, ktorý bude uvedený na zaslanom ročnom zúčtovaní. 

Ročné zúčtovanie vykonávajú zdravotné poisťovne za všetky samostatne zárobkovo činné osoby či za poistencov, ktorí mali v minulom roku príjem z kapitálového majetku, ostatný príjem ako napríklad výhru, či príjem z dividend. Konkrétne skupiny poistencov, za ktoré sa vykonáva zúčtovanie, majú zdravotné poisťovne zverejnené na svojich webových stránkach. 

Zdravotné poisťovne oznamujú nedoplatky výkazom nedoplatkov a preplatky oznámením. Platiteľ poistného môže do 15 dní od doručenia výsledku podať námietku alebo nesúhlasné stanovisko. Ak nemá výhrady, musí do 45 dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti výkazu uhradiť nedoplatok. Ak súhlasí s oznámením o preplatku, zdravotná poisťovňa mu do toho istého termínu preplatok vráti.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.