Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Združenie dôchodcov kritizuje zmenu zvyšovania dôchodkov

Kategória: Spravodajstvo

Predseda Nezávislého združenia dôchodcov Slovenska Marian Andel to označil za najväčší a najpodlejší predvolebný podvod na svojich voličoch v novodobej histórii Slovenska.

BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Predseda Nezávislého združenia dôchodcov Slovenska (NZDS) Marián Andel kritizuje vládu Roberta Fica za to, že od začiatku tohto roka zrušila pôvodný systém zvyšovania dôchodkov. Namiesto tzv. švajčiarskeho zvyšovania penzií o percento, ktoré je priemerom medzi infláciou a rastom priemernej mzdy na Slovensku, zaviedla vláda nárast dôchodkov o pevnú sumu s postupným prechodom na percentuálne zvyšovanie dôchodkov len o infláciu. Andel to označil za najväčší a najpodlejší predvolebný podvod na svojich voličoch v novodobej histórii Slovenska. "Pravda je taká, že aj dôchodca, ktorý má 300 eur mesačne, dopláca na nový systém vyplácania starobných dôchodkov," tvrdí. Vláda podľa neho novým systémom vyplácania ušetrila veľmi slušné peniaze. "Ak totiž porovnáme priemerný starobný dôchodok a jeho vyplácanie podľa švajčiarskeho systému a terajšieho, vláda Roberta Fica v priemere ušetrí na každom dôchodcovi asi 3,2 eur mesačne, čo ročne predstavuje približne 40 miliónov eur," povedal Andel.

Keď v roku 2011 vláda Ivety Radičovej uvažovala o zrušení tzv. švajčiarskeho systému vyplácania starobných dôchodkov a chcela ho nahradiť iným, Smer bol podľa šéfa NZDS zásadne proti takejto zmene. "Vehementne podporoval petíciu dôchodcov zameranú proti zmene systému vyplácania starobných dôchodkov. Pod túto petíciu sa podpísalo takmer 100 tisíc dôchodcov," upozornil Andel. Ako pokračoval, za tento výsledok ich pochválil v januári 2012 aj sám prezident SR Ivan Gašparovič. "Ten prezident, ktorý ešte v tom istom roku podpísal novelu zákona, proti ktorému bola petícia namierená," povedal.

Za problém Andel považuje aj samotnú osobu ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. "Pán Richter bol možno dobrým straníckym pokladníkom, ale v sociálnej oblasti je neskúseným človekom a preto veľmi slabým ministrom. Od ministra jeho kvalít preto nemožno očakávať presadzovanie predvolebných sľubov jeho strany," dodal predseda NZDS.

Parlament v auguste minulého roka schválil novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa budú dôchodky v najbližších piatich rokoch zvyšovať o rovnakú pevnú sumu. Prvýkrát sa tak stalo od 1. januára 2014. Pevná suma, o ktorú sa dôchodky zvýšia, pritom bude do roku 2017 čoraz viac závisieť od medziročnej inflácie a čoraz menej od rastu priemernej mzdy na Slovensku. Od roku 2018 sa budú dôchodky opäť zvyšovať percentuálne, a to podľa medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov.

Nezávislé združenie dôchodcov Slovenska (NZDS) bolo zaregistrované na Ministerstve vnútra SR 7. januára 2011. Cieľom združenia je obhajovať a presadzovať práva a záujmy slovenských dôchodcov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.