Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Záujem o inovačné vouchre je päťnásobne vyšší ako vlani

Kategória: Spravodajstvo

Podnikatelia sa mohli po druhýkrát uchádzať o poskytnutie nenávratnej dotácie formou tzv. inovačných voucherov.

Bratislava 8. septembra (TASR) - Podnikatelia sa mohli po druhýkrát uchádzať o poskytnutie nenávratnej dotácie formou tzv. inovačných voucherov. Záujem o tieto peňažné poukážky určené na podporu priamej spolupráce medzi podnikateľmi a vedecko-výskumnými centrami bol v porovnaní s uplynulým rokom až päťnásobne vyšší, uchádza sa o ne 108 žiadateľov. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Eduard Jambor.
      Podnikatelia sa uchádzajú o dotácie vo výške 5000 eur a 10.000 eur v závislosti od počtu ich zamestnancov. "Som veľmi rada, že sa nám aj vďaka intenzívnej komunikácii významu inovačných voucherov podarilo túto formu podpory rozšíriť. Viac ako päťnásobný nárast počtu žiadostí nás veľmi príjemne prekvapil a je dôkazom potreby takéhoto jednoduchého nástroja pre podnikateľov pri ich výskumných a vývojových aktivitách," uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.
      Momentálna administratívna kontrola predložených žiadostí sa zameriava na úplnosť a správnosť predložených podkladov. "Našou snahou je čo najviac minimalizovať administratívne zaťaženie žiadateľov. Napriek tomu sa v podávaných žiadostiach môžu vyskytnúť drobné nedostatky. Vo všetkých prípadoch, kde objavíme formálne pochybenia, budú podnikatelia vyzvaní na ich odstránenie respektíve doplnenie," informoval riaditeľ sekcie inovácií SIEA Miroslav Balog. Výsledky odborného hodnotenia predložených žiadostí budú známe koncom septembra.
      Inovačné vouchre sú nástroj, ktorý slúži na rozvoj inovačných aktivít v podnikoch a zvyšovanie ich konkurencieschopnosti. V roku 2014 je na túto formu podpory vyčlenených celkovo 235.000 eur. Úspešní žiadatelia musia získané príspevky využiť ešte v roku 2014.
      Slovenská inovačná a energetická agentúra je príspevková organizácia Ministerstva hospodárstva SR pôsobiaca v oblasti inovácií a energetiky. Je implementačnou agentúrou v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Agentúra prevádzkuje aj monitorovací systém efektívnosti pri využívaní energie.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.