Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zamestnávatelia žiadajú časovo neobmedzovať dohody

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR navrhuje namiesto toho stanoviť, že k 31. decembru by sa príslušné odvody museli odviesť bez ohľadu na to, či dohoda pokračuje, alebo nie.

BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada, aby sa nezaviedlo časové obmedzenie trvania dohôd. Po pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR to uviedol šéf AZZZ Rastislav Machunka. "Navrhujeme iné riešenie, nemeniť Zákonník práce, ale presne stanoviť, že k 31. decembru by sa príslušné odvody museli odviesť bez ohľadu na to, či dohoda pokračuje, alebo nie," povedal. Takéto riešenie považujú zamestnávatelia za menej administratívne náročné. "Dohody sa môžu uzatvárať aj v decembri a potom po dvoch, troch alebo piatich dňoch ich ukončovať a nanovo uzatvárať považujeme za administratívne náročný nezmysel," upozornil Machunka. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter chce o tomto riešení so zamestnávateľmi ešte diskutovať. "Neuzavreli sme ešte tento problém," uviedol.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce obmedzením trvania dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru zabrániť zneužívaniu dohôd na obchádzanie platenia sociálnych odvodov. Časové obmedzenie dohôd ministerstvo vložilo do návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má riešiť vyplácanie dôchodkov z druhého penzijného piliera. Dohoda o vykonaní práce by podľa návrhu rezortu mala od júla tohto roka trvať najviac jeden rok. Trvanie dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti plánuje ministerstvo práce od polovice tohto roka obmedziť tak, aby sa tieto dohody končili vždy ku koncu kalendárneho roka, v ktorom sa uzatvárajú. Dohoda o brigádnickej práci študentov a dohoda o pracovnej činnosti uzatvorená na neurčitý čas pred 1. júlom 2014 sa podľa návrhu rezortu práce a sociálnych vecí skončí najneskôr 31. decembra 2014. Dohoda o vykonaní práce uzatvorená na neurčitý čas pred 1. júlom 2014 sa má skončiť najneskôr uplynutím dohodnutého obdobia, v ktorom sa má pracovná úloha vykonať.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.