Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zamestnávatelia zaplatili Sociálnej poisťovni po kontrolách takmer 6 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

V januári až auguste 2015 vykonala Sociálna poisťovňa (SP) u zamestnávateľov 11.517 kontrol zameraných na správnosť odvodu poistného a plnenie oznamovacích povinností SP.

Bratislava 12. októbra (TASR) - V januári až auguste 2015 vykonala Sociálna poisťovňa (SP) u zamestnávateľov 11.517 kontrol zameraných na správnosť odvodu poistného a plnenie oznamovacích povinností SP.
      Celkovo tak skontrolovala doklady 249.419 zamestnancov za 2.404.808 odpracovaných mesiacov. Na základe týchto kontrol vyrubila poisťovňa 2919 uložených pokút vo výške takmer 230.000 eur. Okrem toho bolo vydaných 3729 rozhodnutí na penále v celkovej sume 746.000 eur.
      Na základe výsledkov vonkajších kontrol Sociálna poisťovňa predpísala dlžné poistné v celkovej sume 2.036.295 eur. Mnohí zamestnávatelia už po oznámení o vykonaní kontroly, v priebehu kontroly alebo po ukončení kontroly uhradili dlžné poistné celé alebo jeho časť. Na základe kontrol dosiahlo takto uhradené poistné v januári až auguste 2015 celkovo výšku 5,95 milióna eur.
      Sociálna poisťovňa upozorňuje podnikateľské subjekty, aby neodkladali plnenie svojich finančných povinností, pretože to zvyšuje ich náklady o penále. Poisťovňa musí penále vyrubiť podľa zákona a nemôže ho odpustiť. Penále predstavuje 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania. Maximálne môže dosiahnuť výšku dlhu.
      TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.