Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zamestnávatelia chcú, aby vláda zlepšila vymožiteľnosť práva

Kategória: Spravodajstvo

Konkrétne návrhy, ako by dal sa súčasný stav zlepšiť, by mali byť predmetom najbližších rokovaní tripartity.

BRATISLAVA 24. marca (SITA) - Slovensko by akútne potrebovalo zvýšiť vymožiteľnosť práva a zlepšiť splácanie neuhradených pohľadávok. Taký je odkaz zamestnávateľských zväzov a odborárov vláde, ktorí o týchto problémoch rokovali so zástupcami štátu v pondelok. "Neuhrádzanie faktúr včas alebo vôbec sa na Slovensku stáva národným športom a veľmi negatívne to poškodzuje najmä najslabších, teda malých a stredných podnikateľov a živnostníkov," povedal po pondelkovom rokovaní výkonný riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Branislav Masár.

Podľa viceprezidenta Zväzu elektrotechnického priemyslu SR Miroslava Holčíka by sa zvýšenie vymožiteľnosti práva a zlepšenie platenia záväzkov na Slovensku odrazilo na výraznom raste zamestnanosti a priemerných miezd. Konkrétne návrhy, ako by dal sa súčasný stav zlepšiť, by mali byť predmetom najbližších rokovaní tripartity. Novelizácie by sa mali dočkať predovšetkým Obchodný zákonník a zákon o konkurze a reštrukturalizácii. 

Aj podľa šéfa Odborového zväzu Kovo Emila Machynu je na Slovensku potrebné zabezpečiť, aby podnikatelia dostali za svoje výkony aj zaplatené. "Aby to nebolo tak, že sa lepšie darí tomu, kto špekuluje ako tomu, kto seriózne podniká," skonštatoval Machyna. Okrem toho by podľa neho bolo potrebné obmedziť špekulácie, zvýšiť zodpovednosť štatutárov či zlepšiť kapitálovú primeranosť firiem.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.