Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zamestnanci môžu poukázať 2 % z dane do konca mesiaca

Kategória: Spravodajstvo

Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 % zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby musia zamestnanci adresovať miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla tohto roku.

BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - Zamestnanci, ktorým vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov za minulý rok, majú možnosť poukázať dvojpercentný podiel dane vybranému prijímateľovi do 30. apríla tohto roku. Môžu pritom použiť vyhlásenie, ktorého vzor zverejnilo Finančné riaditeľstvo SR alebo aj iné tlačivo, ktoré však musí obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. Vyhlásenie musia zamestnanci podľa údajov zverejnených Finančným riaditeľstvom SR adresovať miestne príslušnému správcovi dane.

Prílohou vyhlásenia je aj potvrdenie od zamestnávateľa o tom, že daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykonalo, bola zaplatená. "To znamená, že do termínu podania vyhlásenia bol zrazený (zaplatený) aj prípadný daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania - daňovník, ktorý sa rozhodne predložiť vyhlásenie podľa zákona o dani z príjmov, nemôže mať daňový nedoplatok z príjmov fyzickej osoby," upozorňuje finančné riaditeľstvo.

Daňovník môže pritom vo vyhlásení určiť len jednu právnickú osobu, t. j. prijímateľa podielu zaplatenej dane. Zoznam prijímateľov, ktorým sa môže podiel do výšky 2 % zaplatenej dane poukázať, zverejňuje Notárska komora Slovenskej republiky.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.