Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zábezpeky pri DPH podľa daniarov nepoškodzujú podnikateľov

Kategória: Spravodajstvo

Správca dane podľa šéfa finančného riaditeľstva Františka Imreczeho nerozhoduje o výške zábezpeky pri registrácii na DPH, ale zábezpeka je určovaná automatizovane na základe presne definovaných kritérií.

BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorou sa okrem iného zaviedla od októbra možnosť pre daniarov žiadať pri registrácii platiteľov zábezpeku, nemení podnikateľské prostredie v neprospech podnikateľov. Konštatuje to prezident Finančného riaditeľstva SR František Imrecze, podľa ktorého zo 106 žiadostí o registráciu na DPH daniari určili od začiatku mesiaca len menej ako 10 zábezpek. "Jediným cieľom, ktorý novela o DPH má, je efektívnejší výber daní," vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii Imrecze.

Šéf daniarov zároveň upozornil, že výška zábezpeky pri registrácii platiteľov DPH je určovaná prostredníctvom softvérového nástroja a celkovo sa zohľadňuje 59 kritérií. "Správca dane nerozhoduje o výške, výška je určovaná automatizovane na základe presne definovaných kritérií," uviedol Imrecze s tým, že postup je nastavený tak, aby nepoškodzoval podnikateľskú verejnosť.

Jednotlivé kritéria na určenie konkrétnej výšky zábezpeky sú podľa generálneho riaditeľa daňovej sekcie finančného riaditeľstva Daniela Čecha testované už viac ako mesiac. Doposiaľ stanovené zábezpeky boli pritom podľa jeho slov určené od tisíc eur, čo je najnižšia zákonom stanovená hranica, až po 120 tisíc. eur. Zákon ako maximálnu hranicu stanovuje sumu 500 tis. eur. Primárnym kritériom pri stanovovaní výšky zábezpeky je podľa Čecha prípadný nedoplatok subjektu na DPH, či iných daniach, a to aj v prípade prepojených spoločností.

Na možné nedostatky v novele zákona o DPH upozornili v druhej polovici septembra predstavitelia opozičného KDH. Podpredseda hnutia Miloš Moravčík na tlačovej besede upozornil, že problémy v praxi môže spôsobovať najmä neexistencia pravidiel pre zloženie zábezpeky pri registrácii subjektov za platiteľov DPH.

Obavy, ktoré vyjadrili predstavitelia opozície, však ministerstvo financií označilo za absurdné. "Finančné riaditeľstvo už niekoľko mesiacov pracuje na vytvorení modelu, ktorý bude automaticky stanovovať výšku zábezpeky. Zamestnanci daňových úradov nebudú mať žiadnu možnosť vstupovať do týchto procesov a nebudú mať tak možnosť subjektívne zasahovať do výpočtu zábezpeky. Model vyhodnotí nedoplatky na DPH vo všetkých prepojených daňových subjektoch, ale aj prípadné nedoplatky samotného žiadateľa na iných daniach. Výška zistených nedoplatkov sa prepočíta koeficientom celkovej rizikovosti žiadateľa," uviedol rezort v reakcii na tvrdenia predstaviteľov KDH.

Novelu zákona o DPH, na základe ktorej sa od októbra tohto roka do praxe zaviedli nové opatrenia na boj proti daňovým únikom, schválili poslanci NR SR koncom júla. Podľa ministerstva financií obsahuje novela zásadné legislatívne opatrenia týkajúce sa eliminácie daňových podvodov a únikov na DPH.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.