Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Za posledné štyri roky NIP odhalil vyše 7000 ľudí pracujúcich načierno

Kategória: Spravodajstvo

Za posledné štyri roky na Slovensku zákaz nelegálneho zamestnávania porušilo 3718 zamestnávateľov.

Bratislava 2. februára (TASR) - Za posledné štyri roky na Slovensku zákaz nelegálneho zamestnávania porušilo 3718 zamestnávateľov. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce (NIP) Andrej Gmitter. "V rokoch 2012 až 2015 sme skontrolovali spolu 70.896 zamestnávateľov. Zákaz nelegálneho zamestnávania porušilo 3718 zamestnávateľov tým, že nelegálne zamestnávali až 7036 osôb," vyčíslil Gmitter.
      K nelegálnemu zamestnávaniu pritom podľa jeho slov najčastejšie dochádza v odvetví stavebníctva, veľkoobchodu, v ubytovacích a stravovacích službách. "Najčastejšie dochádza k nelegálnemu zamestnávaniu v malých podnikoch s jedným až 9 zamestnancami," doplnil Gmitter.
      V roku 2015 bolo najviac nelegálne zamestnaných v Košickom kraji.
      Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) je nelegálne zamestnávanie závažný problém, ktorý oberá ľudí napríklad nielen o nemocenské dávky, ale upiera im aj právo na odpočinok, či na dovolenku. "V roku 2012, keď sme preberali vládu, vykonali inšpektori 12.000 kontrol, v roku 2015 je to dvakrát toľko. Skoro 24.000. Vlani bolo za posledné štyri roky odhalených najviac prípadov nelegálneho zamestnávania," skonštatoval Richter.
      Vlani bolo pritom nelegálne zamestnaných 2686 ľudí. "V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o 290 % zistení. Hovorí to o tom, že špecializovaný útvar Kobra a ľudia na inšpektorátoch práce si úlohy plnia," doplnil Richter.
      V roku 2012 bolo uložených 312 pokút v sume 675.000 eur, vlani ich bolo 993 v sume 3,5 milióna eur. "Predstavuje to nárast o 410 %," vyčíslil minister práce.
      Zároveň dodal, že kontroly budú naďalej pokračovať a odhaľovať zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú ľudí "načierno". "V boji proti nelegálnej práci je veľmi dôležitá súčinnosť samotných zamestnancov, ktorí si musia uvedomiť, že pri práci načierno sa ochudobňujú aj o svoje sociálne nároky do budúcnosti," dodal Richter.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.