Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Za nešťastím pri Kurimanoch bolo šetrenie na spevnení mosta

Kategória: Spravodajstvo

Denník Pravda informoval, že pridanie pár kusov oceľových stojok pri výstavbe diaľničného mosta pri Kurimanoch by zlepšilo stabilitu skruže a vyšlo by maximálne na 10 tis. eur. Posúdenie príčin tragédie už vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti. Preverovanie statických výpočtov výdrže stojok ešte pokračuje.

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Za tragickým zlyhaním podpernej konštrukcie počas betonáže diaľničného mosta pri Kurimanoch počas výstavby prvého úseku D1 Jánovce - Jablonov vlani 2. novembra bolo podľa expertov na mostné objekty šetrenie na spevnení mosta. To bolo nedostatočné, a tak sa zle postavené podpery zrútili a usmrtili štyroch robotníkov, informuje v utorok denník Pravda. Pridanie pár kusov oceľových stojok, ktoré by rozhodne zlepšili stabilitu skruže, by podľa zistení novín vyšlo maximálne na 10 tis. eur. Celá inštalácia skruží stála pritom 322 tis. eur.

Posúdenie príčin tragédie už vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). "Obsah správy je súčasťou vyšetrovacieho spisu," potvrdil hovorca NDS Marcel Jánošík. Preverovanie statických výpočtov výdrže stojok ešte pokračuje. "Keďže stojky boli postavené tak, ako boli nakreslené, pochybil zrejme aj statik," uviedla Pravda. Minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) vystúpi so správou o opatreniach jeho rezortu na objasnenie situácie po páde rozostavaného mosta pri Kurimanoch na začínajúcej sa štrnástej schôdzi parlamentu.

"Kauza by mala vyústiť do toho, aby sa pri stavbách prestalo šetriť tam, kde to nie je možné. Štát by zároveň mal nájsť cestu na to, aby sa s rastúcou kvalitou stavby nepredražovali," informovala Pravda. Odborníci vidia priestor najmä v obmedzovaní provízií pri verejných tendroch. Exminister dopravy Ján Figeľ (KDH) si myslí, že nešťastie pri Kurimanoch uvoľní cestu pre návrat verejno-súkromných PPP projektov. "Pán minister naznačuje, že mu chýbajú obrovské marže na diaľniciach a rád by sa k nim vrátil. PPP projekty nezabezpečia Slovensku, že cesty budú bezpečné a že podobné tragédie sa stávať prestanú," povedal Figeľ.

Podľa vyšetrovateľov okrem vybočenia stojok na osudnej skruži mohlo zlyhať aj základ pod skružou v druhom poli. Ďalšou možnosťou zlyhania mohlo byť preklopenie priečnych nosníkov uložených na lisoch, stabilitu proti preklopeniu v tomto mieste však zabezpečovali napnuté laná. Pri posudzovaní príčin tragédie sa podľa novín takisto uvažovalo o tom, či nepochybil stavebný dozor, ktorý na stavbe zabezpečovala NDS. Stavebný dozor si totiž mal všimnúť, že podperná skruž je príliš štíhla a nebola ukotvená v betónových pilieroch. Dozor podobne pri pohľade na statiku mohol stavbu zastaviť. Vyšetrovanie je ukončené zatiaľ len sčasti. Minister Počiatek vlani oznámil, že ak sa potvrdí zlyhanie NDS, odvolá jej generálneho riaditeľa Milana Gajdoša.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.