Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vyššie odvody podľa SDKÚ tlmia rast a znižujú príjmy ľudí

Kategória: Spravodajstvo

Pokles čistého príjmu ľudí podľa šéfa opozičnej strany Pavla Freša spomaľuje hospodársky rast a ľudia "si budú hľadať iný spôsob, ako budú fungovať".

BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Nárastom odvodov pre dohodárov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) vláda podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša tlmí hospodársky rast, znižuje čisté príjmy ľudí a vytvára tlak na čiernu ekonomiku. "Ak zvýšite dane a odvody pre dohodárov a živnostníkov, tak zvyšujete náklad na týchto ľudí a už sa zamestnávateľom týchto ľudí neoplatí držať, púšťajú ich do čiernej ekonomiky alebo živnostníci vracajú svoje licencie," povedal na tlačovej besede. Pokles čistého príjmu ľudí pritom podľa šéfa opozičnej strany spomaľuje hospodársky rast a ľudia "si budú hľadať iný spôsob, ako budú fungovať".

Vláda podľa poslanca Kaníka prináša Slovensku len rekordnú nezamestnanosť a oberá ľudí o čisté príjmy. "Pán Fico sa vžil do úlohy Jánošíka naopak, chudobným berie, aby mohol bohatým dávať," povedal. Ako príklad uviedol osobu pracujúcu na dohodu za 300 eur mesačne, ktorá po zvýšení odvodov zarobí v čistom menej o 40 eur mesačne. Zároveň však zamestnávateľ podľa Kaníka musí na zamestnanie tejto osoby pri takomto príjme vynaložiť na odvody o 102 eur naviac. Pri 500-eurovej mzde dohodár podľa Kaníka stratí 52 eur a pre zamestnávateľa to znamená zvýšenie nákladov o 170 eur. "Výsledkom je, že tieto pracovné miesta zanikajú," dodal.

Kabinet Roberta Fica od začiatku januára viac zaťažil odvodmi príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým vlani z príjmu z dohôd platil zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom sa na dohodárov s pravidelným príjmom v prípade štandardnej osoby vzťahujú kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %. Ak má štandardný "dohodár" nepravidelný príjem, jeho zárobok vláda zaťaží 43,8-percentnými odvodmi. Z nepravidelného príjmu sa totiž nebude strhávať nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia po novom z príjmu z dohôd platia 29,8-percentné odvody. Ide o kompletné dôchodkové poistenie a ich zamestnávateľ platí garančné a úrazové poistenie. Študenti vo veku od 18 do 26 rokov však majú výnimku pri platení odvodov na dohodu. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur bude za študenta zamestnávateľ v tomto roku tak ako v minulom platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy. Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku.

Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od začiatku tohto roka zvýšili z predošlých 112,66 eura na 130,27 eura. Dôvodom je zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý vzrástol z 339,89 eura na 393 eur. Z rovnakého dôvodu stúpli aj minimálne preddavky poistného na zdravotné poistenie pre SZČO, a to o 7,44 eura na 55,02 eura.

Okrem toho sa postupne počas troch rokov na 1,486 znižujú koeficienty 2,14 v zdravotnom poistení a 2 v sociálnom poistení, ktorými sa delí základ dane pri výpočte odvodov. Nižšie koeficienty pre SZČO znamenajú vyšší vymeriavací základ pre platenie odvodov. Zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie už pritom neznížia základ dane, ktorý sa využíva pri výpočte budúcich odvodov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.