Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vyššie dane investorov zo Slovenska nevyženú, tvrdí Šefčovič

Kategória: Spravodajstvo

Monitor relácie O 5 minút 12

 

BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič víta zvyšovanie daní, na ktoré sa chystá vláda Roberta Fica. Rovnaký krok by podľa neho musel urobiť každý iný kabinet, ktorý by bol pri moci. Tvrdí, že hromadný odchod investorov zo Slovenska nehrozí. "Myslím si, že určite nie v súčasnej situácii, pretože daňové zaťaženie na Slovensku, 28 percent výberu daní k pomeru k celkovému HDP, je jedno z najnižších v Európskej únii," vyhlásil Šefčovič v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 v RTVS. Ako dodal, dane sú veľmi dôležité pre zahraničných investorov aj podnikateľov, ale sú len jedným z dôležitých komponentov, na základe ktorých sa rozhodujú pre svoje investície.

Šefčovič pripomenul, že investorov okrem výšky daní zaujímajú aj kvalita podnikateľského prostredia, pracovnej sily či vymožiteľnosť práva. "Slovensko tu môže urobiť veľa pre kvalitu prostredia," poznamenal Šefčovič. Pripomenul, že súčasná dĺžka súdnych sporov je v priemere 500 dní. Aj z tohto dôvodu podnikatelia vnímajú výkon štátnej správy a mieru korupcie nie príliš priaznivo, a to by malo Slovensko riešiť. Šefčovič odporúča pozrieť sa aj na dane, ktoré najmenej ovplyvňujú ekonomický rast ako napríklad environmentálne dane alebo dane z nehnuteľností. Taktiež zdôraznil, že slabý výber daní, alebo daňové úniky netrápia len Slovensko, ale aj ďalšie krajiny. "V Európskej únii ročne strácame na výbere daní tisíc miliárd eur," konštatoval Šefčovič.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.