Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vplyv koronakrízy na systém eKasa

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: FR SR Zdroj: FR SR

Finančná správa zaevidovala od začiatku tohto roka v systéme eKasa viac ako 1,44 miliardy pokladničných dokladov v hodnote približne 22 miliárd eur. V dôsledku koronakrízy boli najhoršími mesiacmi v evidencii tržieb marec, apríl a máj. Počas nich systém zaznamenal v priemere asi 100 miliónov bločkov v sume iba 1,9 miliardy eur. Pokles je evidentný aj za mesiac október a november.

Pred začiatkom pandémie spracúvala finančná správa denne v priemere 5 miliónov pokladničných dokladov. Zatvorenie obchodných prevádzok spôsobila, že denný priemer v mesiacoch marec, apríl a máj klesol na asi 3,5 milióna. Počas týchto troch mesiacov zaznamenala systém eKasa najväčší pokles počtu pokladničných dokladov.

Kým na začiatku roka 2020 sa priemerný počtu bločkov pohyboval mesačne na úrovni 150 miliónov, čo predstavovalo sumu viac ako 2,2 miliardy eur, v spomínaných mesiacoch systém zaznamenal v priemere asi 100 miliónov bločkov v sume iba 1,9 miliardy eur. Situácia sa v ďalších mesiacoch vrátila do normálu, za október opäť zaznamenala pokles tržieb. Počet pokladničných dokladov dosiahol približne 130 miliónov v sume približne 1 miliardy eur. Priemer tržby na jeden pokladničný doklad je momentálne 15,15 eur.

Finančná správa vykonala v tomto roku doposiaľ 5 265 kontrol dodržiavania zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, v 2 538 prípadoch zistili kontrolóri jeho porušenie. Väčšinu kontrol vykonali u podnikateľov a to v počte 4 808, v 44 prípadoch preverili servisné organizácie. Najaktívnejší boli príslušníci finančnej správy z colných úradov Žilina, Bratislava a Banská Bystrica. Celkovo uložené pokuty predstavujú 632 000 eur.

Systém eKasa zaviedla finančná správa pred vyše rokom. Od 1. apríla 2019 sa museli k systému pripojiť všetky novovzniknuté prevádzky a nové pokladnice (tí, ktorí prvý raz začali po 1. apríli 2019 evidovať tržbu). Ostatné prevádzky sa mali pripojiť od 1. júla 2019. Finančná správa však nepokutovala za nepoužívanie eKasy do konca minulého roka. Parlament totiž schválil prechodné obdobie na pokuty do 31.decembra 2019. V úplnej ostrej prevádzke tak funguje eKasa od januára 2020.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.