Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vo Francúzsku sú bez práce viac než 3 milióny ľudí

Kategória: Spravodajstvo

Miera nezamestnanosti v júli dosiahla nový rekord, úrady však tvrdia, že jej rast sa spomaľuje.

PARÍŽ 28. augusta (SITA, Reuters) - Počet nezamestnaných ľudí vo Francúzsku v júli dosiahol historický rekord. Vyplýva to z údajov zverejnených v utorok. Celkový počet ľudí, ktorí sú prihlásení na francúzskych úradoch práce, podľa informácií zverejnených ministerstvom práce v júli stúpol o 6 300 na 3 285 700, čo zodpovedá medziročnému nárastu o 10 %.

Ministerstvo však vo svojom stanovisku k údajom poukázalo na to, že rast miery nezamestnanosti v porovnaní s júnom spomalil na 0,2 % a môže tak byť známkou zlepšujúcej sa situácie na trhu práce a začiatkom obracajúceho sa trendu. Predstavitelia rezortu práce tiež zdôraznili, že počet mladých nezamestnaných vo Francúzsku už tretí mesiac klesá, čiastočne aj vďaka 50 tis. štátom financovaných pracovných zmlúv, ktorých úlohou je znížiť počet mladých ľudí bez práce.

Prezident Hollande ale zatiaľ nemá dôvod na optimizmus. Voličom totiž sľúbil, že do konca roka zvráti trend rastúcej miery nezamestnanosti, tá však v priebehu posledných 27 mesiacov vytrvalo stúpala na rekordné hodnoty. Dialo sa to napriek tomu, že francúzske hospodárstvo javí prvé známky oživenia a krajina sa v druhom štvrťroku dostala z miernej recesie a zaznamenala prekvapivo vysoký rast na úrovni 0,5 %. Ide o najvyššiu mieru hospodárskeho rastu Francúzska od Hollandovho nástupu k moci, ekonómovia však väčšinou nepočítajú s tým, že by sa rastový trend podarilo udržať.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.