Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vlaňajšie príjmy nad 1 822 eur je potrebné priznať do 2. apríla

Kategória: Spravodajstvo

Firmy a fyzické osoby si už v tomto roku nebudú môcť posunúť termín na podanie daňového priznania len na základe oznámenia.

BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Povinnosť podať daňové priznanie za minulý rok majú všetci daňovníci, ktorých zdaniteľné príjmy za rok 2012 presiahli 1 822,37 eura. Túto povinnosť si pritom daňovníci musia splniť podľa informácií zverejnených Finančným riaditeľstvom SR do utorka 2. apríla 2013. Koniec marca totiž pripadne na nedeľu a v pondelok 1. apríla bude Veľkonočný pondelok. V zmysle daňového poriadku sa v takomto prípade lehota na podanie priznaní posúva na najbližší pracovný deň.

Firmy a fyzické osoby si už v tomto roku nebudú môcť posunúť termín na podanie daňového priznania len na základe oznámenia. Zrušenie možnosti posunúť si termín na podanie daňového priznania prešlo v parlamente koncom minulého roka v rámci novely zákona o dani z príjmov. Daňovníci, ktorých lehota na podanie daňového priznania uplynie v kalendárnom roku 2013, tak nebudú môcť využiť možnosť podania daňového priznania v predĺženej lehote, okrem daňovníkov, ktorých súčasťou príjmov sú aj príjmy plynúce zo zahraničia. Tento daňovník si bude môcť predĺžiť lehotu na podanie priznania najviac o tri kalendárne mesiace na základe podaného oznámenia.

Daňovníci si pri podávaní daňových priznaní môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane za minulý rok vo výške 3 644,74 eura a keďže sa pri zdaňovaní príjmov stále uplatňuje aj tzv. milionárska daň, tak len v prípade, ak ich základ dane je rovný alebo nižší ako 18 983 eur. V prípade, ak je základ dane daňovníka vyšší ako 18 983 eur, môže si uplatniť rozdiel medzi sumou 8 390,486 a jednou štvrtinou základu dane. "Ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule," informuje finančné riaditeľstvo. Okrem základnej nezdaniteľnej časti základu dane si daňovníci môžu uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, resp. manžela, a to v závislosti od výšky príjmu.

Celková suma daňového bonusu za rok 2012 predstavuje 249,24 eura. Za január až jún si môžu daňovníci uplatniť mesačný bonus vo výške 20,51 eura a za druhý polrok v mesačnej výške 21,03 eura. Výška zamestnaneckej prémie za minulý rok je 46,40 eura. Jej konkrétna výška pritom závisí od časti nezdaniteľnej sumy, ktorú si zamestnanec vzhľadom na nízky príjem nemôže uplatniť.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.