Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vláda schválila návrh opatrení pre podporu hospodárskeho rastu

Kategória: Spravodajstvo

Schválený materiál všeobecne popisuje jednotlivé opatrenia, ako napríklad rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov, urýchlenie výstavby diaľnic či podporu zamestnávania.

Správa: "VLÁDA: Vláda schválila návrh opatrení pre podporu hospodárskeho rastu" rozšírená o vyjadrenie podpredsedu KDH Jána Hudackého vo štvrtom odseku.

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Vláda v stredu schválila návrh opatrení, ktoré by mali pomôcť hospodárskemu rastu. Na spoločnom rokovaní s členmi Rady solidarity a rozvoja sa pokúsila vytvoriť spoločnú platformu pre ministerstvá a zástupcov podnikateľského sektora, ktorí by mali pomôcť vyriešiť problémy hospodárstva a ekonomiky. "Navrhované riešenia problémových a prioritných rozvojových oblastí, zameranie a štruktúra opatrení, vytvárajú dostatočný priestor na ďalšiu efektívnu koordináciu a účinnú spoluprácu ministerstiev s podnikateľským sektorom," uvádza sa v predkladacej správe k materiálu "Opatrenia v hospodárskej politike na podporu hospodárskeho rastu".

Schválený materiál všeobecne popisuje jednotlivé opatrenia, ako napríklad rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov, urýchlenie výstavby diaľnic či podporu zamestnávania. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví tiež odporučili, aby optimalizoval sieťové poplatky za elektrinu. "Je to veľmi široký komplex opatrení," povedal predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. "Každopádne je dobré, že sa tento materiál vytvoril, a že zostal otvorený. Je to základ toho, aby sme sa mohli posunúť ďalej," skonštatoval spolumajiteľ Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Premiér Robert Fico tvrdí, že Slovensko ako malá krajina nemá v rukách významnejšie nástroje na boj proti kríze a na podporu hospodárskeho rastu. "Napriek tomu (...) sme nerezignovali," poznamenal. Dokument má podľa premiéra predstaviť spôsob ako na podporu rastu využiť všetky prístupné zdroje. "Či už zdroje z Európskej únie, aj zdroje, ktoré máme v rámci štátneho rozpočtu, aj zdroje, ktoré chceme získať šetrením a vyšším výberom daní a odvodov," povedal Fico.

Podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého vláda pri podpore hospodárskeho rastu začala od nesprávneho konca. "Bez dobrého podnikateľského prostredia je ťažko hovoriť o rozvoji hospodárstva na Slovensku, tobôž o tvorbe pracovných miest," povedal Hudacký s tým, že vláda zaťažila podnikateľov vyššími daňami a odvodmi prostredníctvom novelizácie Zákonníka práce navyše znížila ich flexibilitu. "Jednotlivé opatrenia sú veľmi málo konkrétne. Vyzerajú dobre, ale sú limitované zdrojmi, ktoré má vláda k dispozícii," skonštatoval na margo schválenej podpory Hudacký.

Prvá časť materiálu sa zaoberá hospodárskymi prioritami programového vyhlásenia vlády ako východiskového rámca hospodárskej politiky. Druhá časť sa venuje procesu konsolidácie verejných financií. Na podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti sa zameriava tretia časť materiálu. Posledná, štvrtá časť popisuje jednotlivé opatrenia. "Myslíme si, že tento materiál je to najlepšie, čo sme v tejto chvíli mohli vytvoriť," vyhlásil minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.