Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vláda podľa Kažimíra v boji proti daňovým únikom nekončí

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií chce podľa Petra Kažimíra v tomto roku pripraviť na uvedenie do praxe napríklad rating daňových subjektov či lotériu registračných dokladov. Rovnako sa chce Slovensko podľa ministra financií aktívne podieľať aj na príprave dane z finančných transakcií.

BRATISLAVA 17. januára (SITA) - Aj po prijatí niektorých opatrení na boj proti daňovým únikom je pred ministerstvom financií podľa ministra Petra Kažimíra ešte veľký kus práce. Rezort chce podľa Kažimíra v tomto roku pripraviť na uvedenie do praxe napríklad rating daňových subjektov či lotériu registračných dokladov, ktorá by mala byť uvedená do života koncom tohto roku. Rovnako sa chce Slovensko podľa ministra financií aktívne podieľať aj na príprave dane z finančných transakcií. Minister financií o tom informoval po štvrtkovom stretnutí s európskym komisárom pre dane, colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algirdasom Šemetom. "Mal som možnosť dnes na pracovnej úrovni prezentovať ďalšie a ďalšie iniciatívy, ktoré by sme chceli v priebehu tohto roka doviesť do úspešného cieľa," uviedol po stretnutí Kažimír.

Konkrétne výsledky napríklad vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) by mal podľa ministra financií priniesť aj elektronický výkaz DPH, a to v kombinácii so systémom vyhodnocovania rizikových platcov tejto dane. Peter Kažimír zároveň po stretnutí s eurokomisárom zdôraznil, že v prípade boja proti daňovým únikom nie sú dôležité vyhlásenia ale výsledky. "Nám nestačí prijať opatrenia, musíme dosiahnuť výsledky," konštatoval Kažimír. Dodal pritom, že do zlepšenia výberu daní je potrebné zapojiť aj ľudí a firmy.

Slovensko podľa komisára Algirdasa Šemetu pozitívne napomáha k uplatňovaniu koordinovaného prístupu v rámci Európy. "Nič nie je toho lepším dôkazom ako to, že Slovensko je jednou z jedenástich krajín, ktorá je pripravená postupovať pri uplatňovaní harmonizovaného zdaňovania finančných transakcií na európskej úrovni," uviedol vo štvrtok komisár pre dane, colnú úniu, audit a boj proti podvodom. Zároveň dodal, že byť súčasťou spoločného zdaňovania finančných transakcií predstavuje pre krajinu prínos. Slovensko bude mať totiž napríklad výhody z nových výnosov.

Podľa Petra Kažimíra sa chce Slovensko aktívne podieľať na samotnej príprave tejto dane. "Máme záujem na tom, aby daň z finančných transakcií bola pripravená v odbornom prostredí, tak aby nepoškodzovala finančné trhy jednotlivých krajín a samozrejme, aby sme brali na zreteľ aj možnosť presúvania kapitálu do krajín, ktoré takúto daň nebudú mať," uviedol vo štvrtok slovenský minister financií.

Opatrenia vlády v oblasti boja s daňovými únikmi však podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka škodia čestným podnikom a nečestné ich zvládajú obísť. "Smer dokonca v štátnom rozpočte naplánoval nárast daňových únikov na DPH v roku 2013. Tento rok plánuje minister financií Kažimír vybrať na DPH o 280 miliónov eur menej, ako sa reálne vybralo v roku 2011. Základňa pre výber DPH pritom priebežne rastie. Boj Smeru s daňovými únikmi je falošný. Chytanie malých rýb len zakrýva to, že veľké ryby v DPH mafii sa tento rok budú mať lepšie," uviedol v reakcii na vyhlásenia ministra financií Moravčík.

Európsky komisár Algirdas Šemeta absolvuje počas svojej oficiálnej návštevy Slovenska viacero stretnutí so slovenskými politickými predstaviteľmi. Pred stretnutím s ministrom financií sa eurokomisár stretol s predsedom vlády Robertom Ficom a podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Na záver návštevy má Algirdas Šemeta naplánované stretnutie aj s predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľubošom Blahom a s predsedom výboru pre financie a rozpočet Danielom Duchoňom.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.