Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vláda má podľa Roberta Fica daňové príjmy pod kontrolou

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa podľa ministra financií Petra Kažimíra zaznamenala vo februári tohto roka prvýkrát od vlaňajšieho apríla nárast počtu daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty a zároveň pokles nadmerných odpočtov.

BRATISLAVA 12. marca (SITA) - Daňové príjmy štátu má vláda pod kontrolou. Premiér Robert Fico to vyhlásil po utorňajšom kontrolnom dni na ministerstve financií a podľa jeho slov to potvrdzujú čísla o výbere daní za prvé dva mesiace tohto roku, ktoré sú lepšie, ako sa očakávalo v rozpočte. "O tri percentá viacej už vyberáme na daniach, ako sú plánované príjmy z daní do štátneho rozpočtu," uviedol Robert Fico na tlačovej konferencii po skončení kontrolného dňa. Finančná správa podľa ministra financií Petra Kažimíra zaznamenala vo februári tohto roka prvýkrát od vlaňajšieho apríla nárast počtu daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty (DPH) a zároveň pokles nadmerných odpočtov.

Vláda sa podľa premiéra bude v ďalšom období zameriavať najmä na boj proti daňovým podvodom, pretože štátu podľa jeho slov stále utekajú veľké peniaze. Spolu s ministrom financií a ministrom vnútra chce Robert Fico hovoriť aj o prípadnej špecializácii súdov na daňovú oblasť. "Chceme ďalej motivovať pracovníkov finančnej správy," priblížil ďalší zo zámerov vlády Robert Fico s tým, že jednou z možností je napríklad aj vytrhnutie zamestnancov finančnej správy zo systému štátnych zamestnancov s cieľom zlepšiť ich ohodnotenie.

Premiér po kontrolnom dni na rezorte financií zároveň potvrdil, že vláda už nechce ísť cestou zvyšovania daní, konkrétne DPH či priamych daní. Jedinou výnimkou je luxusný majetok. "Luxusný majetok môže byť v budúcnosti zdanený viac ako bežný majetok," uviedol Fico.

Minister financií Peter Kažimír zároveň doplnil, že jednou z oblastí, ktorej sa chce rezort venovať, je napríklad oblasť zrážkovej dane. "Pripravujeme legislatívu, ktorá sa bude venovať zrážkovým daniam v prípade firiem, ktoré posielajú peniaze do daňových rajov, čiže v lete sa dozviete konkrétne návrhy a zasiahneme v tejto oblasti," avizuje Kažimír.

Daňové príjmy štátu prekročili ku koncu februára tohto roku 1,283 mld. eur a štát tak z celoročne rozpočtovaných príjmov vybral 14,4 %. Nedaňové príjmy za prvé dva mesiace roka podľa priebežných údajov zverejnených Finančným riaditeľstvom SR dosiahli 31,1 mil. eur a celkové daňové a nedaňové príjmy štátneho rozpočtu tak predstavovali 1,315 mld. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.