Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Vláda ČR potvrdila zvýšenie DPH a novú daň pre bohatých

Kategória: Spravodajstvo

Úpravy sú súčasťou balíka dňových zmien, ktoré v stredu podľa zdroja agentúry Mediafax schválila vláda.

PRAHA 23. mája (SITA, Mediafax) - Daň z pridanej hodnoty v ČR počas troch nasledujúcich rokov zrejme stúpne o jeden percentuálny bod na 15 a 21 % a zamestnanci z príjmu nad 100 tis. českých korún (CZK) mesačne budú odvádzať novú sedempercentnú daň. Úpravy sú súčasťou balíka daňových zmien, ktoré v stredu podľa zdroja agentúry Mediafax schválila vláda. V súbore opatrení je tiež obmedzenie výdavkových paušálov pre živnostníkov, zrušenie zľavy na daň z príjmu pre pracujúcich dôchodcov alebo koniec stropu odvodov na zdravotné poistenie. Podľa návrhu sa zároveň zvýši daň z prevodu nehnuteľností z 3 % na 4 % a zrážková daň na presun ziskov do daňových rajov stúpne na 35 %.

Sedempercentný, tzv. solidárny príspevok, majú ľudia s príjmami nad 100 tis. CZK mesačne odvádzať z čiastky nad túto hranicu. "V danom prípade sa nejedná o zavedenie ďalšieho daňového pásma pre daň z príjmu fyzických osôb," uviedlo ministerstvo financií. Úprava počíta so zachovaním existujúcej výšky výdavkových paušálov. Zároveň s nimi ale prídu živnostníci o možnosť uplatňovať daňové zvýhodnenie na vyživované dieťa a na manželku alebo manžela. Na víno chcela vláda uvaliť novú daň vo výške 10 CZK na liter, z ktorej by mali výnimku drobní vinári. Nakoniec s ňou od roku 2013 nepočíta a plánuje ju zaviesť o rok neskôr.

Predložený balík zmien má byť účinný od roku 2013. Vláda koncept zmien schválila 11. apríla. Potvrdená legislatívna podoba zamieri do Poslaneckej snemovne. Cieľom úprav je udržať deficit verejných rozpočtov počas nasledujúcich troch rokov pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Konkrétne v roku 2013 by mal byť schodok vo výške 2,9 % HDP a o rok neskôr už iba 1,9 % HDP.

(1 EUR = 25,294 CZK)

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.