Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Veľké firmy sa v Británii stále viac vyhýbajú daniam

Kategória: Spravodajstvo

Vyplýva to z informácií kráľovského daňového úradu, firmy však tvrdia, že sa presne riadia predpismi.

LONDÝN 21. januára (SITA, Reuters) - Objem daní, ktoré veľké spoločnosti nezaplatili vďaka využitiu umelých prevodov v rámci firiem na zníženie zdaniteľného zisku, minulý rok vo Veľkej Británii narástol o 48 %. Informoval o tom v pondelok britský daňový úrad. Celková suma, ktorú daňový úrad "zvažuje" bola k 31. júlu minulého roku 1 mld. britských libier (GBP), čo je oproti marcu 2011 nárast o 680 mil. GBP.

Tento údaj, ktorý je odhadom toho, koľko veľké firmy kráľovstvu na daniach dlhujú, pritom pokrýva 800 najväčších firiem, ktoré vo Veľkej Británii pôsobia. Daňový úrad však dodal, že po preskúmaní individuálnych prípadov býva finálne určená suma nakoniec približne polovičná. Znamenalo by to, že veľké firmy vďaka ohýbaniu transferových cien a nízkej kapitalizácii na daniach dlhujú okolo 500 mil. GBP.

Informácia prichádza v čase, keď netrpezlivosť Britov s daňovými neplatičmi rastie a vláda hľadá možnosti riešenia. Britskí politici obviňujú nadnárodné spoločnosti ako kaviarenský reťazec Starbucks alebo internetového gigantu Google, že manipulujú s transferovými cenami, ktoré si národné pobočky navzájom účtujú, tak, aby zisky presúvali do svojich pôsobísk s nižšími daňami. Nízka kapitalizácia sa zas dosahuje tým, že národné pobočky si požičiavajú veľké sumy peňazí od svojich sesterských spoločností v daňových rajoch, často s vysokým úrokom, a znižujú si tak zdaniteľný zisk. Starbucks aj Google však tvrdia, že sa presne riadia britskými daňovými zákonmi.

(1 EUR = 0,8372 GBP)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.