Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Váha odvodového zaťaženia je na Slovensku väčšia ako v EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Daň z príjmu v roku 2011 tvorila na Slovensku iba 24 % celkového daňového a odvodového zaťaženia, kým priemer krajín únie bol okolo 40 %.

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) - Váha odvodov v celkovom daňovo-odvodovom zaťažení je na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ) väčšia. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank, podľa ktorej tvorila v roku 2011 daň z príjmu na Slovensku iba 24 % celkového daňového a odvodového zaťaženia, kým priemer krajín únie bol okolo 40 %. Do priemeru krajín únie je zahrnutých 21 štátov, ktoré sú zároveň členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Na porovnanie krajín EÚ použila UniCredit Bank tzv. daňový klin, ktorý vyjadruje, koľko percent z celkových nákladov práce tvoria odvody a dane z príjmov po zohľadnení transferov znižujúcich skutočné daňové a odvodové zaťaženie, v prípade Slovenska ide o daňový bonus. "Na Slovensku bol v roku 2011 daňový klin pre slobodného bezdetného jednotlivca s priemernou mzdou vo výške 38,9 %. Treba však dodať, že v kalkulácii daňového klinu sa nezohľadňujú odvody do druhého piliera dôchodkového poistenia, pretože sú platené mimo verejného sektora," konštatuje analytička banky Alena Štefániková.

Príspevky do druhého dôchodkového piliera sa podpísali pod výrazný pokles daňového klinu v roku 2005. "V nasledujúcich rokoch dochádzalo k postupnému zvyšovaniu daňového klinu, aj keď len vo veľmi miernom rozsahu," uvádza UniCredit Bank. Z krajín V4 má v súčasnosti nižšie daňové a odvodové zaťaženie len Poľsko, a to 34,3 %, pričom jeho štruktúra je podobná ako na Slovensku. Maďarsko sa naopak radí medzi krajiny s najvyšším daňovým a odvodovým zaťažením.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.