Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

V utorok o 17:00 začne platiť zákaz dovozu alkoholu z ČR

Kategória: Spravodajstvo

Zákaz by mal platiť minimálne dovtedy, kým Česká republika neprijme dostatok opatrení, nedostane situáciu pod kontrolu, neurobí si poriadok vo svojej krajine a nestiahne prohibičné opatrenie

 

 

 

BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Slovenská republika v utorok o 17:00 pristúpi k úplnému zákazu dovozu alkoholických nápojov vyrobených v Českej republike a dovezených z Českej republiky. Povedala to v utorok na brífingu v Bratislave ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Všetky obchodné reťazce musia v utorok o 17:00 začať dávať do skladových priestorov všetok alkohol pochádzajúci z Česka. "Dospeli sme k názoru, že aj napriek masívnej kampani o výskyte metanolu sa takýto alkohol vyskytol aj u nás, preto sme sa rozhodli, že musíme chrániť občanov aj pred ich vlastnou nezodpovednosťou," informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Zákaz by mal podľa jeho slov platiť minimálne dovtedy, kým Česká republika neprijme dostatok opatrení, nedostane situáciu pod kontrolu, neurobí si poriadok vo svojej krajine a nestiahne prohibičné opatrenie. "Pokladáme rozhodnutie českej vlády za nedostatočné," doplnil a dodal, že preto sa rozhodli, ako najbližší český sused, kam smeruje 25 percent spotreby alkoholu, zasiahnuť a prijať celoplošné opatrenie.

"Dnes o 17:00 bude do médií prečítané konkrétne znenie výzvy, čím sa odštartuje celý proces," uviedol v utorok Jahnátek. Podľa jeho slov dôvodom rýchleho rozhodnutia bol fakt, že sa k nim dostali informácie o tom, že niektoré obchodné reťazce plánujú na stredu 19. septembra začať s výpredajmi českého alkoholu, práve z tohto dôvodu bolo potrebné okamžite zasiahnuť.

Ministerstvo zdravotníctva zvolalo v utorok na jeho pôde zasadnutie, na ktorom vytvorilo komisiu práve v súvislosti s hrozbou intoxikácie našich občanov. Úlohou komisie bolo posúdiť priebeh a vplyv akcie u nás. Celý systém v SR zareagoval podľa ministersky Zvolenskej veľmi promptne a je funkčný. "Na pravidelných kontrolách teraz v tomto momente pracuje viac ako 700 colníkov, všetci policajti v službe boli preškolení a rovnako zabezpečujú styk s občanmi v prípade, že majú podozrenie a vlastnia alkohol obsahujúci metanol," informovala ministerka rezortu zdravotníctva. Na utorkovom zasadnutí sa zúčastnili zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva, ministerstva vnútra, zástupcovia Policajného zboru, Colnej správy, takisto zástupcovia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, hlavný hygienik SR, zástupcovia ministerstva zahraničných vecí, ministerstva hospodárstva a zástupcovia Úradu verejného zdravotníctva SR. "Spoločne sme dospeli k záveru, že je potrebné zabrániť ďalšiemu dovozu, konzumácii a šíreniu alkoholu vyrobeného v Čechách na území Slovenska," uviedla Zvolenská.

Občania Slovenska majú možnosť priniesť alkohol, ktorého pôvod nepoznajú, alebo ho aj poznajú a majú podozrenie, že by v ňom mohol byť metanol, na ktorékoľvek policajné oddelenie. "Sú to kontaktné miesta, ktoré ľudia poznajú a práve preto sme preškoľovali policajtov, aby vedeli pomôcť," vysvetlila Zvolenská. Ministerstvo zdravotníctva taktiež zabezpečilo niekoľko pracovísk. Ak majú občania podozrenie, že boli metanolom intoxikovaní, sú zabezpečené štyri pracoviská, ktoré majú na starosti práve vyšetrenie metanolu v krvi. Ide o pracoviská v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Martine a v Bratislave. "Pokiaľ má niekto podozrenie, že takýto alkohol požil, treba navštíviť najbližšieho lekára. My budeme usmerňovať všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ľudia majú tieto pracoviská k dispozícii 24 hodín denne," doplnila ministerka.

Dobrou správou pre Slovensko je, že z ôsmich osôb, ktoré boli hospitalizované v prešovskej nemocnici, prvých štyroch v utorok prepustili domov. Ďalší štyria, u ktorých sa intoxikácia metanolom potvrdila, budú prepustení pravdepodobne v stredu bez následkov. „Všetky testy boli negatívne a všetko je v poriadku," doplnila ministerka Zvolenská.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.