Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

V slovenskom zozname Panama Papers je 115 mien, väčšinou cudzincov

Kategória: Spravodajstvo

V uniknutých dokumentoch panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, zverejnených v aktuálnej kauze Panama Papers, sa nachádza aj 115 zákazníkov zo Slovenska.

Bratislava/Praha 5. apríla (TASR) - V uniknutých dokumentoch panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, zverejnených v aktuálnej kauze Panama Papers, sa nachádza aj 115 zákazníkov zo Slovenska. Zoznam však netvoria len slovenské mená. Prevládajú Holanďania, nachádzajú sa na ňom aj Srbi, Kanaďan či Slovinec. Informuje o tom České centrum pre investigatívnu žurnalistiku na svojej stránke investigace.cz.
      Až 95 mien v slovenskom zozname je spojených s firmou Green Carbon Renewables S.A. Väčšina z nich sú Holanďania s adresou uvedenou v Sládkovičove. "Riaditeľom tejto firmy je známy biely kôň John Novák z Vancouveru, ktorý bol prezidentom Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory v rokoch 2004-2006. Figuroval vo viacerých nadnárodných firmách," informuje portál.
      Mossack Fonseca registrovala Green Carbon Renewables S.A. na Britských panenských ostrovoch. Firma bola založená 20. augusta 2012. V e-mailovej komunikácii právnici odporúčali, aby sa do dokumentov neudávala skutočná adresa. Podľa pasu, ktorý John Novák zaslal právnickej firme, bol narodený v kanadskom Burnaby. Za osem mesiacov získal kartu rezidenta Monackého kniežatstva.
      Medzi vlastníkmi Green Carbon Renewables S.A. sa podľa českého portálu objavili aj dve Srbky – Snežana Ilić a Olga Kiendler. Tretia žena zo zoznamu je Helena Dubišová, obchodná partnerka srbského podnikateľa Marka Pražića. Dubišová vystupuje ako riaditeľka CALLA MARITIME S.A. na Britských panenských ostrovoch. Na slovenskom zozname Panama Papers figuruje aj ďalšie meno z bývalej Juhoslávie – Sergej Racman, jeden z najbohatších Slovincov, ktorý je vlastníkom spoločnosti na výrobu 3D okuliarov.
      Jedným zo Slovákov, ktorý sa objavil v uniknutých dokumentoch, je aj Milan Hošek. Ten podľa investigace.cz dlhodobo obchoduje s cennými papiermi, venuje sa investičnému poradenstvu a blogovaniu. V 90. rokoch získal minoritné balíky akcií viacerých privatizovaných spoločností. Minimálne v minulosti tak bol akcionárom VÚB Kupónu, 1. aj 2. garantovanej či Plastiky Nitra. Vlastnil aj akcie strojárskeho holdingu Sitno. V týchto prípadoch ale nespolupracoval s majoritnými akcionármi firiem, ktoré ich majetok ovládli. Je investorom a prevádzkovateľom webovej stránky Akcionár, kde sa venuje investičnému poradenstvu. Pôsobil aj v občianstvom združení Ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov. Hošek mal byť podľa slovenského zoznamu spolu s Marekom Rosom a Ivanou Rosovou v seychelskej firme AI ASSETS LTD.
      V rámci Panama Papers uniklo do médií 11,5 milióna dokumentov, ktoré zaznamenávajú celý proces založenia firmy v daňových rajoch, od internej e-mailovej komunikácie medzi jednotlivými pobočkami Mossack Fonseca a ich klientmi až po posielanie splátok za uskutočnené transakcie. Na dokumentoch pracovalo viac ako 300 žurnalistov zo 78 krajín pod záštitou Medzinárodného konzorcia pre investigatívnych novinárov (ICIJ).

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.