Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

V oblasti malého podnikania sú dane vysoké, vítame posun k zníženiu

Kategória: Spravodajstvo

V oblasti malého a stredného podnikania je daňové zaťaženie vysoké.

Bratislava 31. marca (TASR) - V oblasti malého a stredného podnikania je daňové zaťaženie vysoké. Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP) preto víta návrh novej vlády, že by daň z príjmov právnických osôb mala klesnúť na 21 % z 22 %. Presadzovať však chce aj zrušenie daňových licencií, zavedenie živnostenských licencií, či zníženie cien energií. V rozhovore pre TABLET.TV to povedal prezident SAMP Vladimír Sirotka.
      "Daňové zaťaženie je vysoké najmä v oblasti malého a stredného podnikania a živnostníkov. Nejde len o dane z príjmu. Keď zvážite nárast daní, miestnych daní, dane z motorových vozidiel, z nehnuteľností, miestnych daní a poplatkov, nárast energií, tak celkové finančné zaťaženie je pomerne vysoké. Samozrejme, vítame proces, že by došlo k určitému posunu k zníženiu finančného zaťaženia," uviedol Sirotka.
      Vláda avizuje aj zvýšenie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre firmy. "Určite by sme sa chceli vrátiť aspoň k 60 %, dnes je to 40 %. Je veľmi malá časť živnostníkov, ktorá to môže využiť. Preto pre rozvoj podnikateľského prostredia, hlavne remeselných činností, by sme určite boli za zvýšenie na 60 %," podotkol Sirotka.
      SAMP bude naďalej presadzovať aj zavedenie živnostenských licencií. "Jednou platbou by sa zaplatili minimálne odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne," priblížil Sirotka. Tento systém by sa mal týkať tých samostatne zárobkovo činných osôb a živnostníkov, ktorí zarobia za rok menej ako 49.790 eur. "Splnil by si tieto povinnosti, bol by to licencovaný podnik a mal by obrazne povedané pokoj s účtovníctvom, respektíve by sa redukovalo len na evidenciu príjmov a pohľadávok," zhodnotil Sirotka s tým, že tento princíp prevzala aj strana #Sieť do svojho volebného programu, ale upravila hranicu na 20.000 eur. "Tých 20.000 eur sa nám zdá málo, ale je to platforma na diskusiu. Vidno, že tento návrh by bolo možné zrealizovať. Budeme to navrhovať," skonštatoval Sirotka.
      Okrem toho bude naďalej asociácia presadzovať zrušenie daňových licencií a chce zaviesť systém rodinného zdaňovania. "Rodina by mohla byť subjektom daňového práva a pri tejto rodine by nemuseli vznikať zamestnanecké vzťahy, obchodné vzťahy, prenajímanie a podobne. Platila by sa daň za podnikajúcu rodinu, ktorá by už zahŕňala aj členov rodiny," vysvetlil Sirotka.
      Ďalej je SAMP presvedčená, že by sa mali zrušiť gastrolístky a zamestnancom by sa malo prispievať jednotnou sadzbou, napríklad vo výške 50 eur.  Prioritou je aj zníženie cien energií. "Navrhujeme, aby došlo k výraznému zníženiu cien energií, plynu, elektriny, odpadu, vody. Sprievodným znakom by malo byť výrazné zjednodušenie fakturačných dokladov od dodávateľov," dodal Sirotka.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.