Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

V 1. polroku bolo zadržaných 1507 falzifikátov eurových bankoviek

Kategória: Spravodajstvo

Na Slovensku bolo v prvom polroku tohto roka celkovo zadržaných 1507 kusov falzifikátov eurových bankoviek.

Bratislava 25. júla (TASR) - V porovnaní s druhým polrokom 2016 je počet zadržaných falzifikátov vyšší o viac ako 10 %. Približne 85 % falzifikátov bolo zadržaných v obehu. Informuje o tom Národná banka Slovenska (NBS).
      Falšované boli najmä bankovky v hodnote 50 eur a 20 eur. V prvom polroku NBS tiež zaznamenala zvýšený výskyt falzifikátov bankoviek v hodnote 500 eur. "Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť," konštatuje NBS.
      Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. "Kombináciou týchto krokov je možné spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku," priblížila NBS.
      Ako ďalej informovala slovenská centrálna banka, do obehu sa dostali aj falšované mince. V prvom polroku tohto roka bolo na území Slovenska zadržaných 574 kusov falzifikátov. Počet zadržaných sa pritom dlhodobo znižuje. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá. "Všetky boli zadržané v obehu. Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné ich odhaliť, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť," zhodnotila národná banka.
      Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince v hodnote jedného a dvoch eur majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. "Pri eurominciach v nominálnej hodnote dvoch eur je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane," dodala NBS.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.