Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

USA už vedia, ako dolapia daňových neplatičov s účtami v zámorí

Kategória: Spravodajstvo

Aj zahraničné finančné inštitúcie budú musieť americkému daňovému úradu hlásiť informácie o majetku svojich amerických klientov.

WASHINGTON 18. januára (SITA, Reuters) - Americké ministerstvo financií vo štvrtok zverejnilo vykonávacie predpisy k zákonu o zdanení zahraničných účtov, na základe ktorého budú zahraničné finančné inštitúcie musieť americkému daňovému úradu (IRS) podať informáciu, ak si u nich akýkoľvek americký daňovník uloží viac ako 50 tis. USD. Cieľom zákona je dolapiť tých Američanov, ktorí si ukladajú majetok do zámoria a vyhýbajú sa tak plateniu daní.

Zákon vznikol ešte v marci 2010 ako dôsledok švajčiarskeho bankového škandálu, ktorý ukázal, že americkí daňovníci si v zámorí pred IRS ukryli milióny dolárov. Vykonávací predpis k nemu má približne 500 strán a zahŕňa aj medzištátne dohody, ktoré USA podpisovali so zahraničnými partnermi, aby umožnili spoluprácu ich firiem v súlade s novým zákonom. Ihneď po schválení nariadenia v Kongrese totiž úrady zistili, že jeho zavedenie do prace nebude také jednoduché, keďže informovaním IRS o svojich klientoch by mnohé zahraničné firmy porušovali domáce zákony. Riešením sa ukázali byť medzivládne dohody, ktoré už s USA podpísali Veľká Británia, Mexiko, Dánsko, Írsko, Švajčiarsko, Španielsko a Nórsko. Niektoré z nich dokonca obsahujú pravidlo reciprocity, na základe ktorého IRS môže zahraničným vládam poskytnúť informácie o ich daňovníkoch žijúcich v USA. Ministerstvo financií verí, že sa podarí dohody podpísať s viac ako 50 krajinami a umožniť tak efektívne vymáhanie daní. "Najzaujímavejšie na tom ale je, že to vyzerá, akoby sa to mohlo stať celosvetovým modelom," povedal agentúre Reuters zástupca ministerstva pre medzinárodné daňové záležitosti Manal Corwin.

Americký zákon o zdanení zahraničných účtov je prvým svojho druhu na svete a firmy aj americkí spojenci ho kritizovali ako jednostranný a narúšajúci súkromie. Zahraničné firmy budú podľa neho musieť IRS v anglickom jazyku hlásiť mená, adresy a stavy účtov svojich amerických klientov, vrátane dividend a úrokov. Spod zákona sú vyňaté niektoré dôchodkové fondy, životné poistenia a ďalšie finančné produkty "s nízkym rizikom", ktoré sa nepovažujú za cestu k daňovým únikom. Ministerstvo však zamietlo žiadosť niektorých firiem o posunutie termínu platnosti zákona, ktorý od januára 2014 zavádza veľké pokuty pre osoby a finančné inštitúcie, ktoré ho porušia. Predpokladá sa pritom, že implementačné náklady pre najväčšie finančné firmy, ktorých sa zákon bude týkať, môžu dosiahnuť až 100 mil. USD. Spoločnosti, ktoré sa zákonu nebudú chcieť podriadiť, nebudú už môcť na podnikať na americkom trhu s cennými papiermi.

(1 EUR = 1,3368 USD)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.