Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

USA budú mať prístup k údajom podozrivých švajčiarskych účtov

Kategória: Spravodajstvo

Švajčiarsko podpísalo bilaterálnu zmluvu, na základe ktorej budú mať americké daňové úrady prístup k údajom daňových neplatičov.

WASHINGTON 15. februára (SITA, Reuters) - Švajčiarsko a Spojené štáty americké podpísali dohodu, ktorá prinúti švajčiarske banky poskytovať americkým úradom viac informácií o držiteľoch účtov z USA. Washington sa tak o ďalší krok posunul vo svojom boji proti daňovým únikom. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo financií.

Bilaterálna dohoda so Švajčiarskom je len jednou z viacerých podobných zmlúv, ktoré USA chcú uzavrieť, aby mohli uplatňovať svoj zákon o zdanení zahraničných účtov. Zákon vznikol ešte v marci 2010 ako dôsledok švajčiarskeho bankového škandálu, ktorý ukázal, že americkí daňovníci si v zámorí pred daňovým úradom (IRS) ukryli milióny dolárov. Zahraničné finančné inštitúcie budú podľa neho musieť IRS v anglickom jazyku hlásiť mená, adresy a stavy účtov svojich amerických klientov, vrátane dividend a úrokov.

"Teší nás, že Švajčiarsko s nami podpísalo bilaterálnu dohodu a tešíme sa na rýchle dokončenie podobných dohôd s inými krajinami," vyhlásil vysoký predstaviteľ ministerstva Neal Wolin. Švajčiarska banková asociácia tiež dohodu uvítala, ostáva však kritická voči právnej a administratívnej záťaži, ktorú bude mať na finančné inštitúcie.

Zmluvu musí ešte ratifikovať švajčiarsky parlament, na americkej strane žiadne ďalšie schválenie potrebné nie je. Obdobné zmluvy už s USA podpísali Veľká Británia, Mexiko, Dánsko, Írsko, Španielsko a Nórsko, k dohode sú blízko aj Japonsko a Južná Afrika. Rokovania s kľúčovými partnermi Čínou a Kanadou však zatiaľ nepokročili.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.