Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Úrad vlády by mal kontrolu u daniarov ukončiť do polovice apríla

Kategória: Spravodajstvo

V prípade, že sa neobjavia skutočnosti, ktoré by si vyžadovali ďalšie overovanie, predpokladá Úrad vlády SR ukončenie kontroly vo finančnej správe v prvej polovici apríla 2012.

BRATISLAVA 23. marca (SITA) - Kontrola situácie vo finančnej správe z Úradu vlády SR stále prebieha a mala by byť ukončená v prvej polovici budúceho mesiaca. Vyplýva to z informácií, ktoré úrad vlády poskytol agentúre SITA. "Kontrola Úradu vlády SR stále prebieha. V prípade, že sa neobjavia skutočnosti, ktoré by si vyžadovali ďalšie overovanie, sa ukončenie kontroly predpokladá v prvej polovici apríla 2012. Do ukončenia kontroly nie je možné zverejňovať žiadne výsledky kontroly," uviedol v piatok Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Situáciu vo finančnej správe už preveruje od začiatku tohto týždňa aj tím audítorov z akademického prostredia. Cieľom auditu je overiť, či pôvodný a nový informačný systém spĺňajú požiadavky platnej legislatívy a či sú integrovateľné so štandardným daňovým systémom podľa požiadaviek programu UNITAS. Audit by mal trvať približne šesť týždňov a prvé jeho výsledky budú podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej k dispozícii "v krátkom čase".

O vykonanie kontroly vo finančnej správe požiadali poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet v polovici februára, a to Úrad vlády SR a aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Ten už 12. marca zverejnil výsledky kontroly, v ktorých konštatoval viaceré porušenia zákonov. Úrad napríklad potvrdil obmedzenú funkčnosť informačných systémov daňovej správy a nedodržanie zásady správy daní podľa ustanovenia zákona o správe daní. Na základe výsledkov kontroly odporučil NKÚ štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre "zabezpečenie riadneho výkonu správy daní".

Finančná správa SR by mala do konca tohto mesiaca rozhodnúť, či nasadí do prevádzky informačný systém od pôvodného dodávateľa, spoločnosti Novitech, alebo bude pokračovať v nasadzovaní nového systému KONS IS. Systém spoločnosti Novitech bude finančná správa testovať medzi 26. až 28. marcom a následne by malo byť prijaté rozhodnutie, či sa nasadí aj do ostrej prevádzky.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.