Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Úrad vlády aj pre nové zistenia pokračuje v kontrole daniarov

Kategória: Spravodajstvo

Aj keď mal Úrad vlády SR podľa prvotných predpokladov kontrolu vo finančnej správe ukončiť v prvej polovici apríla, kontrola stále pokračuje, a to aj vzhľadom na nové zistenia.

BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Kontrola vo finančnej správe z Úradu vlády SR stále pokračuje, aj keď mal úrad vlády podľa prvotných predpokladov preverovanie ukončiť už v prvej polovici apríla. "V súčasnosti kontrola stále prebieha, a to aj vzhľadom na nové zistenia. Po skončení kontroly budeme o výsledkoch informovať," uviedol v pondelok pre agentúru SITA Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

O vykonanie kontroly vo finančnej správe požiadali poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet v polovici februára, a to Úrad vlády SR a aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Ten už 12. marca zverejnil výsledky kontroly, v ktorých konštatoval viaceré porušenia zákonov. Úrad napríklad potvrdil obmedzenú funkčnosť informačných systémov daňovej správy a nedodržanie zásady správy daní podľa ustanovenia zákona o správe daní. Na základe výsledkov kontroly odporučil NKÚ štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre "zabezpečenie riadneho výkonu správy daní".
Situáciu vo finančnej správe preveroval aj tím audítorov z akademického prostredia. Cieľom auditu bolo overiť, či pôvodný a nový informačný systém spĺňajú požiadavky platnej legislatívy a či sú integrovateľné so štandardným daňovým systémom podľa požiadaviek programu UNITAS. Odborníci napokon riadiacemu výboru projektu UNITAS odporučil nasadiť informačný systém od spoločnosti Novitech a zároveň pokračovať aj vo vývoji nového systému KONS. Poverená prezidentka Finančného riaditeľstva SR Mária Machová toto odporúčanie akceptovala a finančné riaditeľstvo už pracuje na nasadení informačného systému od spoločnosti Novitech. Samotný nábeh systému by mal byť ukončený do stredy 18. apríla.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.