Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Úrad udelil deviatim firmám predávajúcim mliečne výrobky pokutu 10 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uložil deviatim podnikateľom pokutu vo výške takmer 10 miliónov eur.

Bratislava 7. júla (TASR) - Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uložil deviatim podnikateľom pokutu vo výške takmer 10 miliónov eur. Ide o subjekty pôsobiace v oblasti dodávok a maloobchodného predaja produktov zo skupiny mlieko, maslo, smotana. Jeden z účastníkov konania sa podľa nej urovnal, pričom mu bola znížená pokuta o 50 %. Informovala o tom dnes hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.
      "Rozhodnutie Protimonopolného úradu SR nie je právoplatné. Nakoľko sa jedná o prvostupňové rozhodnutie, proti ktorému účastníci konania môžu podať rozklad, úrad neuvádza v tejto fáze ďalšie podrobnosti k predmetnému rozhodnutiu," podčiarkla.
      Pripomenula, že v roku 2013 stanovil PMÚ sektor potravinárstva a poľnohospodárstva za jednu zo svojich prioritných oblastí a vykonal prieskum v oblasti mlieka a mliečnych výrobkov. Úrad skúmal fungovanie trhov týkajúcich sa prvovýroby a spracovania surového kravského mlieka, ako aj predaja spracovaných mliečnych produktov na úrovni maloobchodu, najmä na úrovni obchodných reťazcov.
      "Účastníci konania sa mohli dopustiť porušenia zákona tým, že uzatvárali medzi sebou vertikálne dohody, ktorých spoločným cieľom malo byt určenie cien pre ďalší predaj, tzv. resale price maintenance, v období rokov 2009 až 2014. Ide o typ vertikálnej dohody, pri ktorej dodávateľ tovaru určuje ceny, prípadne aj iné podmienky, za ktorých odberateľ tovaru môže predávať tovary alebo služby konečnému spotrebiteľovi," priblížila.
      Úrad podľa jej informácií konštatoval, že v danom prípade maloobchodní predajcovia finálnych produktov nepôsobili na maloobchodnom trhu nezávisle. Situácia v oblasti predaja dotknutých produktov bola prostredníctvom nastavovania a presadzovania určitej cenovej úrovne stabilnejšia a maloobchodný trh bol pre jeho účastníkov transparentnejší.
      "V rámci predaja produktov zo skupiny mlieko, maslo a smotana ide pritom vo všeobecnosti o základný potravinový tovar (tzv. must have produkty), ktorý je z pohľadu každodenného života konečného spotrebiteľa dôležitou súčasťou sortimentu maloobchodníkov," dodala Oľšavská.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.