Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Účinnosť používania systému e-Kasa by sa ešte mohla posúvať

Kategória: Spravodajstvo

Účinnosť zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice by sa ešte mohla posúvať.

Bratislava 22. novembra (TASR) –  Štátna tajomníčka Ministerstva financií (MF) SR Dana Meager počas štvrtkového Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti pripustila, že priestor na diskusiu stále je. Reagovala tak na pripomienku prezidentky Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jany Shepperd, podľa ktorej je nešťastné začať naostro kontrolu uprostred pivovarníckej sezóny.
      Meager skonštatovala, že pokiaľ nie je zákon definitívne schválený, priestor na diskusiu existuje. "Tieto pripomienky, ktoré tu boli vznesené, bude pán minister Peter Kažimír (Smer-SD) z mojich úst určite počuť," uistila. Pripomenula však, že nie všetky subjekty majú sezónu ako pivovarníci. "Pri tvorbe zákona máme čím ďalej, tým väčší problém vždy robiť nejaké špeciálne podmienky a ísť selektívnou cestou," dodala s tým, že pre MF je najdôležitejšie bojovať s daňovou medzerou.
      Predsedníčka hospodárskeho parlamentného výboru Jana Kiššová (SaS) uviedla, že na tieto pripomienky by sa malo hľadieť napríklad v prechodných ustanoveniach.
      V rámci tohto zákona Kiššovú súčasne znepokojila úprava možnosti uplatniť si daň z pridanej hodnoty (DPH) pri prenájme. Podľa Meager ide o opatrenie pre boj proti daňovým podvodom a únikom. Ako uviedla, spoločnosti využívali optimalizačné štruktúry, ktorých cieľom je "vyťahovanie peňazí zo štátneho rozpočtu". "Zamedzujeme do budúcnosti, aby sa takéto optimalizačné schémy uplatňovali v praxi," priblížila Meager. Štátna tajomníčka však pripustila, že je potrebné zvýšiť aj frekvenciu kontrol a sankčný systém.
      Návrhom zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa má do praxe zaviesť takzvaný systém e-Kasa. Všetci používatelia registračných pokladníc majú byť napojení na portál finančnej správy. Cieľom rezortu je zefektívnenie kontrol finančnej správy, a tým aj účinnejší boj proti daňovým únikom. Od 1. júla budúceho roka majú byť všetci používatelia registračných pokladníc, teda napríklad hotely, reštaurácie, kaviarne, či iní podnikatelia, napojení na portál finančnej správy.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.