Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Účasť SR na výstave Expo 2015 by mala stáť 3,96 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

 

 

 

S takýmto návrhom prichádza ministerstvo hospodárstva, ktoré kabinetu navrhuje odsúhlasiť oficiálnu účasť Slovenska na svetovej výstave v národnom pavilóne s plochou 1000 metrov štvorcových.

 

 

 

 

 

 

BRATISLAVA 5. augusta (SITA) - Účasť Slovenska na svetovej výstave EXPO Miláno 2015 by mala vyjsť na 3,96 milióna eur. S takýmto návrhom prichádza ministerstvo hospodárstva, ktoré kabinetu navrhuje odsúhlasiť oficiálnu účasť Slovenska na svetovej výstave v národnom pavilóne s plochou 1000 metrov štvorcových. Spomínaná suma vychádza z predpokladu, že výstavbu slovenského pavilónu zabezpečia slovenské dodávateľské firmy a v pavilóne bude slovenský personál (hostesky, administratívny personál). Ak by sa pri stanovení potrebných peňazí vychádzalo z kalkulácie talianskych organizátorov a trhových cien platných v Taliansku, náklady na expozíciu so spomínanou rozlohou by prekročili 6 miliónov eur. Prezentácia Slovenska v Miláne však aj podľa návrhu na "domácu réžiu" zabezpečenia vyjde drahšie, ako tomu bolo v roku 2010 na EXPO Šanghaj v Číne. Táto svetová výstava vyšla Slovensko na 3,36 milióna eur. Z navrhovaných nákladov na našu účasť na svetovej výstave v Miláne majú ísť vyše tri milióny eur na expozíciu a 950 tisíc eur na prevádzkové náklady.

Ministerstvá sa majú podieľať na financovaní 90 percent nákladov zabezpečenia účasti SR na EXPO Miláno 2015, z ich rozpočtov predkladatelia materiálu navrhujú vyčleniť 3,57 miliónov eur. Na tej sa majú rovnakou mierou podieľať ministerstvo hospodárstva, ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo dopravy, ministerstvo kultúry a ministerstvo školstva. Zvyšných 10 percent nákladov chcú pokryť príspevkami akciových spoločností, spadajúcich pod rezort hospodárstva. Financovanie oficiálnej účasti na EXPO Miláno 2015 chcú podľa návrhu rozložiť na obdobie rokov 2013 až 2015.

Pozvánku na EXPO Miláno 2015 dostalo od bývalého predsedu vlády Talianska Silvia Berlusconiho 130 krajín a 10 medzinárodných organizácií ešte v januári 2011. Doteraz svoju účasť potvrdilo 85 krajín. Návrh na schválenie účasti Slovenska predložil bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov na rokovaní vlády 28. septembra 2011 v bode rôzne. Radičovej kabinet svojim súhlasom potvrdil iba predbežný záujem Slovenskej republiky o účasť, nebol však prijatý záväzný súhlas vlády s participáciou SR na tejto svetovej výstave. Predbežný záujem sme talianskej strane potvrdili listom expremiérky Ivety Radičovej z 2. novembra 2011. "Napriek tomu, že Slovenská republika uvedeným listom deklarovala iba svoj záujem o účasť na EXPO, talianska strana týmto považuje účasť Slovenskej republiky za záväznú a organizačný výbor EXPO 2015 zaradil Slovenskú republiku medzi krajiny, ktoré účasť oficiálne potvrdili," uvádza vo svojom materiáli rezort hospodárstva s tým, že partneri Slovenskej republiky z V4 – Česká republika, Maďarská republika a Poľská republika svoju účasť zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Účasť Slovenskej republiky na Svetovej výstave EXPO Miláno 2015 by mala byť našou šiestou samostatnou prezentáciou na takomto podujatí s celosvetovým významom. V roku 1993 sa Slovensko zúčastnilo samostatnou expozíciou na EXPO Taejon (náklady 750 tisíc eur), v roku 1998 na EXPO Lisabon (náklady 2,17 mil. eur), v roku 2000 na EXPO Hannover (náklady 2,33 mil. eur), EXPO Aichi 2005, v roku 2008 Slovensko participovalo na EXPO Zaragoza 2008 (náklady 2 mil. eur) a v roku 2010 na EXPO Šanghaj 2010. Vláda neschválila účasť Slovenskej republiky na EXPO 2012 Yeosu v Južnej Kórei.
Svetová výstava EXPO Miláno 2015 bude od 1. mája do 31. októbra 2015. Ústredná téma výstavy znie „Uživiť planétu, energia pre život". Mala by sústrediť pozornosť medzinárodného spoločenstva na výmenu skúseností v oblasti výživy a jej udržateľnosti (problém svetového hladu, potravinová bezpečnosť a zdravá výživa, právo na jedlo, udržateľná poľnohospodárska výroba). Druhá časť témy, teda energia pre život, má prezentovať originálne metódy zabezpečenia výživy, ktorá dáva človeku energiu pre jeho plnohodnotný život. Taliansko chce predstaviť medzinárodnej verejnosti potravinárske technológie budúcnosti, ako aj prepojenie medzi výživou, zdravím, udržateľným rozvojom a kultúrnymi tradíciami národov. Minimálna plocha pre národný pavilón je 500 a maximálna veľkosť plochy 4 500 metrov štvorcových. Organizátor požaduje, aby 30 percent expozície tvorili zelené plochy a otvorené priestranstvá. Pri výstavbe expozície musí byť zohľadnená energetická úspornosť a použité ekologické a recyklovateľné materiály. Národné expozície budú umiestnené na World Avenue.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský by mal podľa navrhovaného uznesenia do 31. decembra tohto roku predložiť na rokovanie kabinetu kandidáta na generálneho komisára slovenskej expozície na Svetovej výstave EXPO Miláno 2015 a uskutočniť verejné obstarávanie na výber realizátora slovenskej expozície. Materiál je aktuálne v pripomienkovom konaní.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.