Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Turecko schválilo daňovú amnestiu

Kategória: Spravodajstvo

Peniaze držané na účtoch v zahraničí budú po návrate do krajiny zdanené dvojpercentnou sadzbou.

ISTANBUL 22. mája (SITA, Reuters) - Turecký parlament schválil v utorok daňovú amnestiu s cieľom presvedčiť bohatých Turkov, aby previedli svoj majetok zo zahraničia späť do krajiny. Amnestia platí pre jednotlivcov a spoločnosti, ktorí svoje zahraničné aktíva deklarujú do konca júna. Peniaze sa po návrate do Turecka zdania dvojpercentnou sadzbou, vďaka čomu sa ich majitelia vyhnú dani, ktorá by inak dosiahla 30 až 40 %, informuje agentúra Reuters. Úrady tiež nebudú skúmať, či majetok pochádzal z Turecka a vlastníci ho držali neoprávnene v zahraničí. Turecko pristúpilo k podobnému kroku naposledy v roku 2009. Daňová amnestia, ktorá mala zmierniť dopady globálnej finančnej krízy, priniesla do štátnej pokladnice zhruba 50 mld. tureckých lír (TRY).

Turecko dosiahlo v roku 2011 najvyšší hospodárky rast v Európe. Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny sa zväčšil o 8,5 %, vlani však ekonomika prudko spomalila na 2,2 %.

(1 EUR = 2,3788 TRY)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.