Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Tržby maloobchodu SR sú horšie ako priemer EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Maloobchodné tržby EÚ v marci oproti februáru vzrástli o 0,7 %. Na Slovensku však o 0,9 % oslabili.

BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Tržby slovenského maloobchodu sa v marci medzimesačne aj medziročne vyvíjali horšie, ako bol priemer za celú Európsku úniu. Maloobchodné tržby eurozóny v marci oproti februáru posilnili o 0,3 % a v rámci celej EÚ vzrástli o 0,7 %. Na Slovensku však o 0,9 % oslabili. Medziročne tržby eurozóny v marci klesli o 0,2 %, ale v rámci celej EÚ o 1 % posilnili. Slovenské marcové maloobchodné tržby medziročne vzrástli o 0,1 %. Vyplýva to z informácií, ktoré v piatok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

V rámci krajín, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, marcové tržby maloobchodu medzimesačne vzrástli v desiatich, klesli v deviatich štátoch EÚ a nezmenili sa v Írsku a Švédsku. Najviac tržby medzimesačne stúpli v Bulharsku (3,9 %), Poľsku (2,6 %), Rakúsku a Veľkej Británii (zhodne o 1,9 %). Najväčší pokles evidovali v Portugalsku (-2,2 %), Estónsku (-2 %) a Slovinsku (-1,4 %). V medziročnom porovnaní v rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, tržby maloobchodu vzrástol v pätnástich štátoch únie a klesli v šiestich. Najvýraznejší rast nastal v Lotyšsku (10 %), Estónsku (9,3 %) a Luxembursku (7,2 %). Najviac maloobchod medziročne oslabil v Portugalsku (-5 %), Španielsku (-3,9 %) a na Malte (-2,7 %).

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.