Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Traja zo štyroch Slovákov uhrádzajú faktúry načas

Kategória: Spravodajstvo

Traja zo štyroch Slovákov uhradia faktúry v stanovenej lehote. Podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016 platobná disciplína na Slovensku klesla.

Bratislava 25. júla (TASR) - Traja zo štyroch Slovákov uhradia faktúry v stanovenej lehote. Podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016 platobná disciplína na Slovensku klesla. Kým vlani bolo 74 % platieb uhrádzaných načas, teraz je to 73 %.
      Štúdia bola zostavená na základe odpovedí 3000 respondentov na rozhodovacích pozíciách v 14 európskych krajinách. Podľa nej sú najdisciplinovanejší Nemci - zaznamenali len 17 % meškajúcich platieb vrátane nevymožiteľných pohľadávok. Nasledujú Rakúšania a Španieli zhodne po 18 %. Najhoršie na tom je Grécko (28 %) a tesne pred ním Slovensko, Rumunsko a Bulharsko, kde sa platí neskoro alebo vôbec v 27 % prípadov.
      Podľa Michala Šoltesa, konateľa spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok je znepokojujúce, že Slovensko skončilo na chvoste medzi európskymi krajinami. Nie je to dobrá správa pre podnikateľské subjekty, pretože tento fakt môže výrazne vplývať na ich likviditu a naštrbiť plynulé cash flow. Rovnako tak hrozí, že sa môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.