Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Taliansko sa údajne chystá na zvýšenie sadzby DPH

Kategória: Spravodajstvo

Podľa zdroja agentúry Reuters by daň mala vzrásť z 21 na 22 % od októbra.

RÍM 18. septembra (SITA, Reuters) - Je "veľmi pravdepodobné", že Taliansko od októbra zvýši daň z pridanej hodnoty (DPH) v krajine. Vláda by tak urobila krok, ktorý pôvodne odložila kvôli vysokej miere politického napätia v koalícii. Agentúre Reuters to povedal zdroj z prostredia talianskeho kabinetu.

O zvýšení dane o jeden percentuálny bod z 21 na 22 % sa podľa informácií nemenovaného zdroja rokovalo na stretnutí eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna a talianskeho ministra hospodárstva Fabrizia Saccomanniho. Ten prisľúbil, že Taliansko udrží svoj rozpočtový deficit pod Európskou úniou stanovenou hranicou 3 % HDP. Zmenu sadzby DPH kabinet plánoval už na júl, krok sa však odsunul kvôli rastúcemu napätiu vo vládnej koalícii. Jej stredopravicový partner vtedy požadoval úplné zrušenie návrhu, čo by však sťažilo snahu udržať taliansku ekonomiku v súlade so striktnými rozpočtovými pravidlami EÚ.

Premiér Enrico Letta ešte začiatkom mesiaca prisľúbil, že bude hľadať všetky možné spôsoby, ako sa plánovanému zvýšeniu DPH vyhnúť. "Urobím všetko pre to, aby sme sa tomu vyhli," vyhlásil Letta. Krehká talianska vládna koalícia v tom období odsúhlasila zrušenie veľmi nepopulárnej dane z nehnuteľnosti, čo viedlo k nutnosti nájsť dodatočné rozpočtové príjmy vo výške jednej miliardy eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.