Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Talianska vláda zreviduje prognózu ekonomického rastu

Kategória: Spravodajstvo

Zatiaľ ešte nezverejnená vládna prognóza je tak blízko odhadu centrálnej banky, ktorá počíta s tohtoročným prepadom o 2 %.

RÍM 15. júla (SITA, Reuters) - Talianska vláda zreviduje nadol svoj odhad vývoja talianskej ekonomiky. Podľa revidovanej prognózy, ktorú oficiálne zverejní v septembri, talianska ekonomika v tomto roku klesne o menej než 2 %. Povedal to nový taliansky minister hospodárstva a financií Vittorio Grilli. V teraz platnej prognóze talianska vláda počíta s poklesom ekonomiky v tomto roku o 1,2 %. Zatiaľ nezverejnená prognóza sa tak blíži k odhadu centrálnej banky, ktorá počíta s tohtoročným prepadom o 2 %. Združenie talianskych zamestnávateľov Confindustria predpovedá ekonomike pre tento rok väčší pokles, a to o viac ako 2,4 %.

Grilli, ktorý v stredu vystriedal na poste ministra hospodárstva a financií premiéra Maria Montiho, ďalej uviedol, že talianska vláda bojuje s otázkou, ako znížiť svoj dlh. Náklady na požičiavanie si na trhu Talianska sú stále príliš vysoké, dodal. Krátkodobé úroky však podľa neho oproti minulému roku klesli. "Výnosy z našich krátkodobých dlhových cenných papierov boli pred rokom vyššie ako z dlhodobých. Bol to znak, že Taliansko bolo takmer odrezané od dlhopisových trhov," povedal v rozhovore pre Corriere dell Sera. "Situácia je teraz opačná. Krátkodobé úroky klesli pod dlhodobé, sú však stále príliš vysoké," uviedol. Grilli ďalej tvrdí, že trhy zatiaľ ešte nedocenili opatrenia vlády zamerané na zníženie deficitu a štrukturálne zmeny pracovného a dôchodkového práva.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.