Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Takmer 60 % slovenských startupistov už zažilo neúspech v podnikaní

Kategória: Spravodajstvo

Slovenský startup ekosystém sa za posledných 12 mesiacov značne posilnil.

Bratislava 21. júna (TASR) – Slovenský startup ekosystém sa za posledných 12 mesiacov značne posilnil. Jeho najpočetnejšiu zložku tvoria mladí ľudia do 35 rokov s vysokoškolským vzdelaním. Vo väčšine prípadov pracujú na viacerých startupoch naraz. Ženy sú však stále vo výraznej menšine, ženskú zakladateľku má iba štvrtina projektov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti KPMG na Slovensku Startup Survey 2016.
      Až 89 % respondentov z radov začínajúcich podnikateľov si podľa prieskumu myslí, že sila slovenského startup ekosystému za posledné obdobie narástla. Je to o 16 % viac opýtaných ako v roku 2014. Za kľúčové silné stránky ekosystému sú považované vzdelaná pracovná sila, dostupnosť členov tímu, cenová dostupnosť tovarov a služieb, prístup k mentoringu, vysoká motivovanosť a podnikateľský duch.
      Viac ako dve tretiny slovenských startupov sú podľa prieskumu v štádiu beta alebo v štádiu tvorby prvých obratov. Tri štvrtiny investorov sa však vyjadrili, že im to vyhovuje a sú ochotní investovať do projektov v tomto štádiu.
      Iba jednému startupu sa venuje len niečo viac než polovica (56 %) opýtaných. Ostatní sa zaoberajú aj inými projektmi, prípadne majú zamestnanie na plný úväzok. Podobne ako v prieskume z roku 2014 medzi zakladateľmi slovenských startupov chýbajú ženy. Ženskú zakladateľku nemá až 75 % startupov.
      Ako sa rozširuje okruh ľudí, ktorí sa pokúšajú preraziť so svojimi projektmi, tak sa zvyšuje percento tých, čo zažili prvý podnikateľský neúspech. Prieskum ukázal, že 59 % startupistov bolo angažovaných v projektoch, ktoré nevyšli. Oproti roku 2014 je to nárast o výrazných 25 %. Až 87 % zástupcov startup priestorov sa pritom vyjadrilo, že majú obavu o kvalitu biznis nápadov súčasných začínajúcich podnikateľov.
      KPMG konštatovala, že budovanie startupov sa stalo na Slovensku v posledných rokoch moderným. Za uplynulé obdobie vznikali nové priestory, kde môžu tvoriť a vzdelávať sa, nové projekty a súťaže na podporu inovatívnych myšlienok, viac sa začali angažovať investori i organizácie verejnej správy. Minulý rok zvýšilo počet investícií do startupov 77 % opýtaných investorov. V prípade inštitúcií verejnej správy vykázalo intenzívnejšiu podporu 88 % respondentov.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.