Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SZČO majú povinnosti voči Sociálnej poisťovni aj od októbra

Kategória: Spravodajstvo

Samostatne zárobkovo činným osobám, ktoré podávali daňové priznanie za rok 2012 v predĺženej lehote a neboli doposiaľ povinne poistené, vzniká od prvého októbra povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie. Avšak len v prípade, že ich príjem za minulý rok prekročil sumu 4 716 eur.

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkové činné osoby (SZČO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2012, aby nezabudli na svoje povinnosti, ktoré voči nej majú od prvého októbra. Ak SZČO nie je doposiaľ povinne poistená a mala v predchádzajúcom roku príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti vyšší ako 4 716 eur, vzniká jej povinné nemocenské a dôchodkové poistenie. "Táto osoba má povinnosť sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne na tlačive Registračný list FO najneskôr do 9. októbra 2013 a prvýkrát poistné na sociálne poistenie zaplatiť za október 2013 v lehote splatnosti do 8. novembra 2013 na účet príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v správnej výške a so správnymi identifikačnými symbolmi," vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Tá samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je už v súčasnosti povinne poistená a jej príjmy za minulý rok prekročili 4 716 eur, začne od októbra platiť poistné z nového vymeriavacieho základu. Splatnosť je aj v tomto prípade stanovená na 8. novembra.

Poistné si môžu SZČO vypočítať prostredníctvom webovej kalkulačky, prípadne sa poradiť v pobočkách Sociálnej poisťovne. Platiť ho môžu bezhotovostným prevodom, poštovou poukážkou alebo v hotovosti v pobočkách.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.