Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SZČO a dobrovoľným poistencom rastú minimálne odvody

Kategória: Spravodajstvo

Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od začiatku tohto roka zvýšili zo 112,66 eura na 130,27 eura, za január sú v novej výške splatné do 8. februára tohto roka.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) - Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistení ľudia si vzhľadom na vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie musia zmeniť svoj trvalý príkaz v banke. Týka sa to všetkých osôb, ktoré za minulý rok platili sociálne odvody z nižšieho základu ako 393 eur. Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od začiatku tohto roka zvýšili zo 112,66 eura na 130,27 eura. Dôvodom je zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý stúpol z 339,89 eura na 393 eur. "Poistné na sociálne poistenie v novej výške za január 2013 je potrebné uhradiť včas do 8. februára 2013, so správne uvedeným variabilným a špecifickým symbolom," upozornil hovorca poisťovne Peter Višváder.

Minimálny vymeriavací základ na platenie poistného je pre SZČO a dobrovoľne poistenú osobu na tento rok 393 eur. Maximálny vymeriavací základ pre SZČO, dobrovoľne poistenú osobu, zamestnanca a zamestnávateľa je 3 930 eur. Výnimkou je naďalej úrazové poistenie, kde maximálny vymeriavací základ nie je stanovený. "Platcovia môžu využiť aj praktickú pomôcku zverejnenú na webovej stránke Sociálnej poisťovne - tabuľku platenia poistného od 1. januára 2013," dodal Višváder.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.