Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Systém od Novitechu nevykazuje podľa Kažimíra problémy

Kategória: Spravodajstvo

Výkonnostné zaťaženia aj skúšky funkcionality systému RDS od spoločnosti Novitech nevykajú podľa ministra financií Petra Kažimíra žiadne problémy.

BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Pracoviská finančnej správy prechádzajú postupne na informačný systém od spoločnosti Novitech a ten podľa ministra financií Petra Kažimíra zatiaľ nevykazuje problémy. "Výkonnostné zaťaženia aj skúšky funkcionality zatiaľ nevykazujú žiadne problémy," uviedol v utorok v súvislosti s prechodom na systém RDS spoločnosti Novitech Kažimír.

Slovensko je pritom podľa nového ministra financií od pondelka napojené už aj na európsky informačný systém, čo je podľa jeho slov dobrá správa. Na systém RDS boli v pondelok podľa ministra financií zapojené pracoviská daňovej správy v Košiciach a Banskej Bystrici. V utorok sa k systému postupne pripojili aj pracoviská v Bratislave, Trnave a Trenčíne. V stredu by sa k informačnému systému od spoločnosti Novitech mali pripojiť aj pracoviská daňovej správy v Žiline a Prešove. V stredu 18. apríla by mal byť nábeh na nový systém podľa pôvodných predpokladov Finančného riaditeľstva SR aj ukončený.
Nábeh nového systému sprevádzajú aj niektoré problémy, ktoré pripustilo aj samotné finančné riaditeľstvo. Ide napríklad o úkony, ktoré si vyžadujú zápis do registra daňových subjektov a ktoré nie je možné vykonávať. Daňové úrady preto využívajú maximálnu zákonnú lehotu na vybavovanie podaní. "V prípade osobnej návštevy klienta na daňovom úrade naši zamestnanci prevezmú všetky potrebné podklady, vysvetlia klientovi, ak nie je možné ho vybaviť na počkanie, a zároveň by ho mali informovať o predpokladanom termíne vybavenia," informovalo minulý týždeň finančné riaditeľstvo. Problémy sa týkajú napríklad prideľovania daňového kódu pokladnice pre nové subjekty.

Na nasadení informačného systému RDS od pôvodného dodávateľa, spoločnosti Novitech, pracuje finančná správa od začiatku apríla. O návrate k pôvodnému dodávateľovi rozhodlo vedenie finančného riaditeľstva aj na základe odporúčania riadiaceho výboru pre projekt Unitas. Ten 2. apríla odporučil nasadiť informačný systém Novitechu a zároveň pokračovať aj vo vývoji nového systému KONS. Poverená prezidentka Finančného riaditeľstva SR Mária Machová toto odporúčanie akceptovala, pričom samotný nábeh systému by mal byť ukončený do stredy 18. apríla.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.