Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Súčasné vedenie MH nechce podnikateľom odpúšťať sankcie

Kategória: Spravodajstvo

Odpúšťanie či odkladanie sankcií pri implementácií noviel zákonov ovplyvňujúcich podnikanie by malo podľa rezortu hospodárstva negatívny vplyv na súkromnú sféru.

BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - Súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR (MH) odmietlo možnosť odpúšťania či odloženia sankcií pre podnikateľov po novelizovaní zákonov, ktoré ovplyvňujú ich podnikanie. O tejto možnosti uvažovala ešte bývalá vláda Ivety Radičovej, ktorá chcela dať podnikateľom napríklad pri daňovo-odvodových novelách čas na uplatnenie zmien v praxi.

"Sme presvedčení, že je nevyhnutná existencia nástrojov zo strany štátu na zabezpečenie plnenia povinností zo strany subjektov v podobe ukladania sankcií. Odloženie sankcionovania, respektíve oneskorené sankcionovanie alebo sankcionovanie až po druhom alebo viacnásobnom porušení zákona by mohlo spôsobiť vznik situácie, keď by porušenie zákona bolo pre subjekty výhodnejšie než dodržiavanie zákonných ustanovení," myslí si ministerstvo hospodárstva pod vedením nominantov vládnucej strany Smer-SD.

Odpúšťanie či odkladanie sankcií by malo podľa rezortu hospodárstva zo strany podnikateľov vplyv na súkromnú sféru. "Ovplyvnilo by to obchodné vzťahy, vzťahy subjektov s ich klientmi, poskytlo by to priestor kriminalite a v konečnom dôsledku by to v spoločnosti pôsobilo zmätočne a vyvolávalo právnu neistotu," dodalo ministerstvo pod vedením Tomáša Malatinského. Rezort vládnemu kabinetu odporúča neznižovať rôznymi opatreniami význam sankcií a do budúcnosti pri tvorbe zákonov dôsledne zvažovať povinnosti a obmedzenia, ktoré sú nevyhnutné v tej ktorej oblasti a navrhovať také sankcie, ktoré sú primerané.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.