Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Strata SZČO neznamená, že nemusí platiť sociálne odvody

Kategória: Spravodajstvo

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že rozhodujúci pre platenie sociálneho poistenia je hrubý príjem uvedený v daňovom priznaní.

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - V prípade ak živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) skončili vlani v strate, neznamená to pre nich automaticky, že nemusia platiť sociálne odvody. Hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder pripomína, že rozhodujúca pre vznik, trvanie, alebo zánik povinného sociálneho poistenia je výška hrubého príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti uvedená v daňovom priznaní. "Ak SZČO za rok 2013 prekročila príjem z podnikania 4 830 eur a bola v strate, je povinná mesačne platiť poistné z minimálneho vymeriavacieho základu," vysvetlil Višváder.

Zároveň podotýka, že takáto osoba sa mala prihlásiť do deviateho júla do SP ak prihlásená ešte nebola s tým, že poistné prvýkrát uhradí do ôsmeho augusta tohto roka vo výške 133,42 eura. Višváder ostatným SZČO pripomína, že by si mali prekontrolovať výšku odvodov, ktoré platia.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.