Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Štát získal za štvrťrok na daniach takmer 2 mld. eur

Kategória: Spravodajstvo

Celkové daňové a nedaňové príjmy štátneho rozpočtu predstavovali ku koncu marca 2,02 mld. eur.

BRATISLAVA 8. apríla (SITA) - Daňové príjmy štátu prekročili ku koncu marca tohto roku 1,97 mld. eur a štát tak z celoročne rozpočtovaných príjmov vybral 22,1 %. Nedaňové príjmy za prvý štvrťrok podľa priebežných údajov zverejnených Finančným riaditeľstvom SR dosiahli 49,3 mil. eur a celkové daňové a nedaňové príjmy štátneho rozpočtu tak predstavovali 2,02 mld. eur.

Z daní z príjmov, ziskov a kapitálového majetku získal štát do rozpočtu za prvé tri mesiace 612 mil. eur, čo predstavovalo 25,8-percentné plnenie celoročného rozpočtu. Z domácich daní na tovary a služby štátny rozpočet získal 1,352 mld. eur a očakávané príjmy sa tak naplnili na 20,8 %. O viac ako 6,6 mil. eur si rozpočet polepšil vďaka daniam z medzinárodného obchodu a transakcií.

V rámci domácich daní na tovary a služby vybral štát ku koncu marca na dani z pridanej hodnoty (DPH) 912,4 mil. eur, čo predstavovalo 20,4 % z očakávanej výšky. Príjem štátneho rozpočtu zo spotrebných daní dosiahol ku koncu tretieho mesiaca 439,4 mil. eur. Z celoročného rozpočtu tak štát na týchto daniach získal 21,75 %.

Celkové daňové príjmy v tomto roku by podľa schváleného rozpočtu mali dosiahnuť 8,912 mld. eur. Ministerstvo financií však už začiatkom februára informovalo, že spomalenie hospodárskeho rastu v porovnaní s prognózou, na ktorej je postavený schválený rozpočet, bude znamenať nižšie príjmy z daní a odvodov v sume 361 mil. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.