Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Štát získal z daní za päť mesiacov viac ako 3,4 mld. eur

Kategória: Spravodajstvo

Nedaňové príjmy štátu ku koncu mája dosiahli 125,4 mil. eur a celkové daňové a nedaňové príjmy štátneho rozpočtu tak predstavovali 3,53 mld. eur.

BRATISLAVA 9. júna (SITA) - Daňové príjmy štátu prekročili ku koncu mája tohto roku 3,4 mld. eur a štát tak z celoročne rozpočtovaných príjmov vybral 38,2 %. Nedaňové príjmy za prvých päť mesiacov podľa priebežných údajov zverejnených Finančným riaditeľstvom SR dosiahli 125,4 mil. eur a celkové daňové a nedaňové príjmy štátneho rozpočtu tak predstavovali 3,53 mld. eur.

Z daní z príjmov, ziskov a kapitálového majetku získal štát do rozpočtu za päť mesiacov 839,7 mil. eur, čo predstavovalo 35,5-percentné plnenie celoročného rozpočtu. Z domácich daní na tovary a služby štátny rozpočet získal 2,55 mld. eur a očakávané príjmy sa tak naplnili na 39,3 %. O viac ako 11,2 mil. eur si rozpočet polepšil vďaka daniam z medzinárodného obchodu a transakcií.

V rámci domácich daní za tovary a služby vybral štát ku koncu mája na dani z pridanej hodnoty (DPH) 1,798 mld. eur, čo predstavovalo 40,2 % z očakávanej výšky. Podľa hodnotenia finančného riaditeľstva bol v prípade DPH stanovený rozpočet na prvých päť mesiacov splnený na 102,9 %. "Skutočné príjmy boli o 50,2 mil. eur vyššie ako plánované. Medziročne výnos DPH zaznamenal rast o 73 mil. eur, čo je nárast o 4 %," uvádza finančné riaditeľstvo. Príjem štátneho rozpočtu zo spotrebných daní dosiahol ku koncu piateho mesiaca 751,9 mil. eur. Z celoročného rozpočtu tak štát na týchto daniach získal 37,2 %.

Celkové daňové príjmy v tomto roku by podľa schváleného rozpočtu mali dosiahnuť 8,912 mld. eur. Ministerstvo financií však už začiatkom februára informovalo, že spomalenie hospodárskeho rastu v porovnaní s prognózou, na ktorej je postavený schválený rozpočet, bude znamenať nižšie príjmy z daní a odvodov v sume 361 mil. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.