Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Štát získal z daní ku koncu mája o 14 % menej, ako plánoval

Kategória: Spravodajstvo

Štát vybral na daniach za päť mesiacov celkovo 3,292 mld. eur, čo predstavovalo 85,63 % z očakávanej hodnoty.

BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Daňové príjmy štátu ku koncu mája zaostali za rozpočtom o 14,4 %. Štát vybral na daniach za päť mesiacov celkovo 3,292 mld. eur, čo predstavovalo 85,63 % z očakávanej hodnoty. Ku koncu apríla pritom zaostávali daňové príjmy za rozpočtom o 2,4 %. V rámci nedaňových príjmov štát podľa údajov Finančného riaditeľstva SR získal za päť mesiacov 108,6 mil. eur a celkové príjmy tak dosiahli 3,4 mld. eur, čo predstavovalo naplnenie alikvotnej časti rozpočtu na 88,46 %.

Z daní z príjmov, ziskov a kapitálového majetku získal štát do rozpočtu 768,9 mil. eur, čo predstavovalo 81,6-percentné plnenie očakávanej úrovne príjmov. Z domácich daní na tovary a služby štátny rozpočet získal 2,5 mld. eur a očakávané príjmy sa tak naplnili na 87,2 %. O viac ako 12,6 mil. eur si rozpočet polepšil vďaka daniam z medzinárodného obchodu a transakcií. V rámci domácich daní na tovary a služby vybral štát za päť mesiacov na dani z pridanej hodnoty (DPH) 1,73 mld. eur, čo predstavovalo 85,9 % očakávanej výšky. Príjem štátneho rozpočtu zo spotrebných daní dosiahol ku koncu mája 775,7 mil. eur.

Daňové príjmy štátu by v tomto roku podľa štátneho rozpočtu mali dosiahnuť 9,228 mld. eur. Celkové príjmy rozpočtu sú naplánované na 13,6 mld. eur a výdavky na úrovni 17,3 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by tak mal prevýšiť 3,6 mld. eur.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.