Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SŠHR môže nad rámec obstarávať pohotovostné zásoby počas núdzového stavu

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR môže obstarávať schválené položky pohotovostných zásob v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, a to nad rámec cieľových stavov uvedených v uznesení vlády, ktorým sa upravuje tvorba pohotovostných zásob.

Bratislava 12. októbra (TASR) –  Vláda v pondelok na rokovaní schválila materiál s týmto cieľom.

      "Hlavným cieľom predkladaného dokumentu je zabezpečiť tvorbu pohotovostných zásob v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu," konštatuje sa v doložke vplyvov k tomuto materiálu. Tvorba pohotovostných zásob bude zabezpečená z rozpočtovej kapitoly SŠHR. Materiál nadobúda účinnosť schválením vládou.
      "V praxi to znamená, že doterajšie počty, ktoré boli schválené uzneseniami vlády, možno prekročiť na základe požiadavky ústredných orgánov," priblížil šéf SŠHR Ján Rudolf. Zároveň poznamenal, že permanentne zásobujú podľa požiadaviek ministerstiev. Podotkol, že ide len o pohotovostné zásoby, je to teda opatrenie, ktoré sa týka koronakrízy.
      V súvislosti s antigénovými testami uviedol, že sa už čaká na preclenie. "V utorok (13. 10.) by mali byť v skladoch štátnych hmotných rezerv a budeme ich distribuovať podľa pokynov ministerstva zdravotníctva," spresnil Rudolf. Malo by ich byť 500.000, pričom Rudolf predpokladá, že do konca tohto týždňa by už mali byť u konečných užívateľov.
      Pohotovostné zásoby sú jedným z troch druhov štátnych hmotných rezerv. Predstavujú vybrané základné komodity, hotové výrobky určené na okamžitú a bezodplatnú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľstva postihnutého krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou alebo III. stupňom povodňovej aktivity.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.