Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SR patrí sté miesto v rebríčku jednoduchosti platenia daní

Kategória: Spravodajstvo

Čas vynaložený na splnenie daňovej povinnosti na Slovensku predstavuje 207 hodín, pričom celková daňová sadzba dosahuje 47,9 % a celkový počet daňových platieb predstavuje 20.

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Režim platenia daní sa vo väčšine krajín sveta zjednodušuje a klesá aj celková daňová záťaž. Podľa najnovšej štúdie Paying Taxes 2013 spoločnosti PwC a Svetovej banky sa vlani opäť výrazne znížil čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti, ako aj celkový počet platieb. V prípade celkovej daňovej záťaže sa tempo poklesu v roku 2011 zmiernilo. Slovensko v aktuálnom rebríčku jednoduchosti platenia daní obsadilo stú priečku. Vlani mu pritom patrilo 135 miesto. Čas vynaložený na splnenie daňovej povinnosti na Slovensku predstavuje podľa záverov štúdie 207 hodín, celková daňová sadzba predstavuje 48,7 % a celkový počet daňových platieb na Slovensku dosahuje 20.

Platenie daní podľa záverov štúdie medzi júnom 2011 a júnom 2012 zjednodušilo 31 krajín, pričom najväčším reformátorom bola Libéria. V krajinách, ktoré sú v prieskume štúdie Paying Taxes zahrnuté v rokoch 2004 a zároveň aj v roku 2011, sa čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti znížil o 54 hodín, daňové náklady klesli v priemere o 8 % a celkový počet platieb sa znížil o 6,5. Celkovú sadzbu dane v rozpätí 26 až 50 % malo vlani 116 krajín, kým v roku 2004 ich bolo 93.

V štátoch EÚ a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) celková daňová sadzba klesala každý rok od začiatku štúdie s výnimkou vlaňajška, kedy sa zvýšila o 0,1 %. Najvýraznejšie škrty daňového zaťaženia zaznamenali v sledovanom období Španielsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko.

Krajiny únie a EFTA pritom vo všetkých troch hlavných ukazovateľoch dosiahli nižšie výsledky než je celosvetový priemer. Celková sadzba dane predstavuje v regióne 42,6 %, kým celosvetový priemer je 44,7 %. Čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti je v krajinách EÚ a EFTA 184 hodín, pričom celosvetový priemer dosahuje 267 hodín. Priemerný počet platieb v regióne EÚ a EFTA predstavuje 12,8, kým priemer za všetky krajiny je 27,2 platieb.
Štúdia Paying Taxes 2011 meria jednoduchosť platenia daní tak, že posudzuje administratívne zaťaženie spoločností, spojené s dodržaním príslušných daňových predpisov a vypočítava celkovú daňovú povinnosť spoločností ako percentuálny podiel zo zisku pred zdanením.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.