Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Spolupráca Slovenska a Bosny môže napredovať v energetike či v strojárstve

Kategória: Spravodajstvo

Energetika, strojárstvo či spektrum možností pre malé a stredné podniky. To sú príležitosti, kde by sa podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka mohla rozvíjať ekonomická spolupráca Slovenska a Bosny a Hercegoviny.

Sarajevo 22. novembra (TASR) – Energetika, strojárstvo či spektrum možností pre malé a stredné podniky. To sú príležitosti, kde by sa podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka mohla rozvíjať ekonomická spolupráca Slovenska a Bosny a Hercegoviny.
      "Bosna má obrovské predpoklady v energetike," uviedol Lajčák v Sarajeve. Čo sa týka strojárstva, priestor vidí napríklad v subdodávkach pre slovenský automobilový priemysel. Minister sa momentálne nachádza na dvojdňovej oficiálnej návšteve Bosny a Hercegoviny. Na ceste ho po prvý raz sprevádza aj delegácia 19 slovenských podnikateľov. "Bol som príjemne prekvapený veľkým záujmom našich firiem," dodal.
      Podnikatelia majú okrem iného na programe dve ekonomické fóra – jedno v Sarajeve a druhé v Banja Luke. "Verím, že sa nám podarí to príslovečné - premeniť kontakty na kontrakty," opísal Lajčák. Priblížil, že Slovensko má trochu paradoxne s Bosnou a Hercegovinou negatívnu obchodnú bilanciu. Teda, že z krajiny viac tovaru dováža, než do nej vyváža. Napriek tomu, že Slovensko má s väčšinou krajín sveta pozitívnu obchodnú bilanciu.
      Minister sa dnes aj s delegáciou presúva zo Sarajeva do Banja Luky, kde sa okrem účasti na ekonomickom fóre stretne aj s predstaviteľmi entity Republika srbská, prezidentom Miloradom Dodikom a predsedníčkou vlády Željkou Cvijanovičovou. Tiež bude rokovať s predstaviteľmi ďalších politických strán krajiny. Do vlasti by sa mal vrátiť v popoludňajších hodinách.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov