Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Spätne skontrolujeme vrátené DPH, upozorňuje Pellegrini

Kategória: Spravodajstvo

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini (Smer-SD) upozorňuje, že rezort nedopustí zneužitie súčasnej zložitej situácie vo finančnej správe, vyvolanej problémami pri prechode na nový softvér. Pellegrini adresoval svoje slová daňovým subjektom, ale v niektorých prípadoch aj ľuďom, ktorí majú blízko k daňovým úradom. Podľa jeho slov urobia všetko pre to, aby predišli zneužitiu dnešného stavu na nárast daňových únikov. "Vykonáme aj určitú kontrolu spätných prípadov," vyhlásil Pellegrini v relácii TA3 V politike. Doteraz takéto kontroly neboli praxou - po podpisoch dotknutých ľudí sa vyplatilo vrátené DPH a viac sa tým podľa Pellegriniho nikto nezaoberal. Teraz chcú zistiť, či v tejto oblasti nedochádzalo v zložitej situácii k podvodom.

Pellegrini potvrdil, že v súčasnosti stále nemajú prehľad, čo by mali od daňových poplatníkov vybrať - či si svoju daňovú povinnosť plnia lebo neplnia, pretože nefunguje ani časť sankcionovania a vyrubovania penále. Daňovým subjektom sa nezasielajú výzvy, ak nepodali daňové priznania alebo neuhradili povinnosti. "Pravdepodobne ešte stále varíme z vody," zhodnotil stav štátny tajomník. Základné informácie o príjmoch a výdavkoch daní majú z účtu štátnej pokladnice, kde vidia jej reálny príjem a výdaj. "Čo je mierne znepokojujúce, to je nie dobrý výber na jednej strane - na druhej strane aj nárast výdavkov na strane odpočtov DPH, ktoré v niektorých parametroch vykazujú trochu vyššie hodnoty, ako býva bežne zvykom v určitých konkrétnych obdobiach roka," uviedol Pellegrini.

Na riešenie problémov s daňovými únikmi sa má pozrieť aj akčná trojka ministrov financií, vnútra a spravodlivosti. Tí budú pripravovať "kladivo na daňové úniky", teda možno aj represívne nástroje voči ľuďom, ktorí sa snažia vyhýbať daňovým povinnostiam.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.